Dziewczęta z Wieszcząt uczą się filmować

2022-09-29

Trzy uczennice szkoły w Wieszczętach wzięły udział w warsztatach filmowych, które były nagrodą za ich zwycięstwo w konkursie „NiezyciężONE. Bohaterki Niepodległej”.

Przypomnijmy, Adriana Globitza, Paulina Świerkot i Julia Tymon, uczennice szkoły w Wieszczętach pod opieką Dagmary Skowron, wygrały konkurs Instytutu Pamięci Narodowej „NiezyciężONE. Bohaterki Niepodległej”. Jako swoją pracę nagrały film o Bronisławie Dłuskiej, prywatnie starszej siostry Marii Skłodowskiej-Curie, ale znanej przede wszystkim z działalności i służbie dla niepodległej Rzeczpospolitej. Bronisława studiowała na Sorbonie, obroniła jako jedna z pierwszych Polek doktorat z medycyny. Została uhonorowana odznaczeniem niepodległości. Właśnie te osiągnięcia doceniły w swoim dziele dziewczęta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach i zaprezentowały w filmie, który wygrał konkurs.

Prezentujemy relacje uczestniczek z warsztatów i uroczystej gali.

Finał konkursu edukacyjnego „NiezwyciężONE. Bohaterki Niepodległej”

Sulejówek, 19-21 września 2022

Ada, Paulina i Julia – uczennice ZSP Wieszczęta za zajęcie I miejsca w konkursie „NiezyciężONE. Bohaterki Niepodległej” wyruszyły na trzy dni do Warszawy, aby wziąć udział w warsztatach filmowych i gali finałowej. Udział w warsztatach to część nagrody za opowieść o Bronisławie Dłuskiej – siostrze Marii Skłodowskiej-Curie, ale przede wszystkim walecznej kobiecie, która wbrew wszelkim przeciwnościom losu została lekarką.

Dwudniowe warsztaty filmowe dla 6 najlepszych drużyn z Polski poprowadzili edukatorzy filmowi ze Stowarzyszenia Filmowego „Dziki Bez”. Uczniowie oraz opiekunowie grup wymieniali się doświadczeniami z pracy nad filmami o swoich bohaterkach, na warsztatach stworzyli model kamery obscury i pierwowzoru aparatu fotograficznego oraz wspólnie pracowali nad koncepcją spotu reklamowego kolejnej edycji konkursu „Niezwyciężeni”. Wspólna praca nad scenariuszem i materiałem filmowym była dla laureatów możliwością poznania tajników sztuki filmowej oraz okazją do bliższego poznania laureatów, którzy zjechali się z różnych zakątków Polski.

Zwieńczeniem kilkudniowego pobytu w Warszawie była uroczysta gala, którą poprowadził dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz. Brali w niej udział m.in. zastępca prezesa IPN Mateusz Szpytma, dyrektor Muzeum Piłsudskiego Robert Andrzejczyk, koordynatorka konkursu Marta Gosk. W sali Ignacego Paderewskiego wszyscy zgormadzeni mogli zobaczyć fragmenty nagrodzonych realizacji filmowych oraz stojących za nimi młodych twórców i sympatyków historii. Organizatorzy zapowiedzieli również oficjalnie kolejną odsłonę konkursu, którego motywem przewodnim będzie powstanie styczniowe w związku z przypadającą w przyszłym roku 160 rocznicą wybuchu narodowo-wyzwoleńczego zrywu. Finałem gali był porywający koncert zespołu Pinki Loops.

W trzecim dniu pobytu uczennice miały okazję zwiedzić dworek Milusin, czyli rodzinny dom Piłsudskich, który był darem dla Józefa Piłsudskiego od jego żołnierzy, oraz stałą wystawę „Dla Rzeczpospolitej. Józef Piłsudski 1867-1935”. Jest ona efektem starannego namysłu kuratorów, architektów, projektantów, grafików. Naszpikowana nowoczesnymi technologiami przenosi nas w inny wymiar. Zasłużenie została doceniona w międzynarodowym konkursie MUSE Design Awards.

Pobyt uczennic w Warszawie i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku to trzy dni pełne wrażeń i pozytywnych emocji, pracy nad spotem reklamującym kolejną edycję konkursu oraz spotkań i rozmów z ciekawymi ludźmi. Nie brakowało wyzwań i wzruszeń. Pracownicy IPN i Muzeum Piłsudskiego stworzyli kreatywną i przyjazną przestrzeń, w której czuliśmy się jak jedna zwycięska rodzina. Wspomnienia zostaną z nami na długo.

Dagmara Skowron, opiekun projektu

Nagrodzony film

W dniach 19 i 20 września w Sulejówku dla laureatów konkursu IPN odbyły się warsztaty, w których miałyśmy możliwość uczestniczyć. Na początku był czas na zapoznanie się z innymi uczestnikami, a po krótkiej przerwie przeszliśmy do „robienia kamery”. Było to bardzo ciekawe, wymagało od nas cierpliwości oraz dokładności, co w moim przypadku nie było łatwe, ale udało się. W drugim dniu kręciliśmy spot, który ma na celu zachęcić młodych ludzi do wzięcia udziału w przyszłej edycji konkursu. Po każdym powrocie z warsztatów miałyśmy troszkę czasu, aby zwiedzić Warszawę.

Dnia 20 września odbyła się gala wręczenia nagród. Po niej odbył się koncert, miałyśmy też możliwość udzielenia wywiadu. Było to superprzeżycie, troszeczkę było stresu, ale dzięki temu mogłam przełamać pewne bariery. Cały wyjazd był bardzo fajny, poznałam nowe osoby, zdobyłam nowe doświadczenia, które na pewno przydadzą mi się w życiu, ale również spełniłam swoje małe marzenie.

Paulina Świerkot

W ramach nagrody za zwycięstwo w IV edycji konkursu „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, przez trzy dni byłyśmy w Warszawie.

Pierwszego dnia miałyśmy okazję poznać resztę laureatów konkursu, m.in. przez „speed dating”. Następnie wzięłyśmy udział w bardzo ciekawych warsztatach, podczas których tworzyliśmy camery obscury. Wymagało to od nas sporej precyzji i skupienia, ale efekt był tego wart. Na koniec dnia razem z przedstawicielami Stowarzyszenia Filmowego „Dziki Bez” oraz laureatami konkursu rozpoczęliśmy pisanie scenariusza do spotu zachęcającego do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu.

We wtorek od samego rana ciężko pracowaliśmy nad jego stworzeniem: skończyliśmy scenariusz, podzieliliśmy się na grupy, rozpoczęliśmy nagrywanie scen i na koniec wybraliśmy muzykę. Było to bardzo czasochłonne, ale dzięki współpracy wszystkich grup przyjemnie się nam pracowało.

Trzeciego dnia odbyła się gala rozdania nagród. Mogliśmy wtedy zwiedzać bardzo ciekawą wystawę w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mieliśmy też okazję zobaczyć prace konkursowe innych uczestników. Sama gala była dla nas dość stresującym momentem ze względu na obecność wielu kamer, dziennikarzy, ale dzięki temu mogłyśmy przełamać własne bariery.

Całość wyjazdu oceniam bardzo pozytywnie. Atmosfera, która panowała przez wszystkie dni, była bardzo swobodna. Wszystkie grupy szybko się zintegrowały, dzięki czemu przyjemnie nam się pracowało. Zdobyłyśmy nowe umiejętności, doświadczenia, a przede wszystkim wspomnienia, które zostaną z nami na zawsze.

Julia Tymon

Zobacz też:

Wielki sukces zawodniczki taekwon-do

Marta Grysztar, mieszkanka gminy Jasienica, wywalczyła brązowy medal Otwartych Mistrzostw Hiszpanii Taekwon-do.

Nowe oświetlenie uliczne

Blisko 40 nowych ledowych lamp ulicznych zostanie zamontowanych przy drogach na terenie sołectw gminy Jasienica.

Jesienne roboty na drogach

Ulica Willowa w Międzyrzeczu Górnym w najbliższych tygodniach zyska lepszą nawierzchnię.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica