Nominacja do Londzina

2022-10-26

Agnieszka Bronowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, została nominowana do tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina.

Agnieszka Bronowska jest Absolwentką Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na wydziale Zarządzanie i Informatyka, kierunek Zarządzanie i Marketing w zakresie zarządzanie logistyką i jakością. Posiada kompetencje poparte licznymi kursami w zakresie arteterapii, instruktora zajęć teatralnych i rękodzieła.

Pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy rozpoczęła 1 stycznia 2003 r. od objęcia filii GOK w Rudzicy. W działającej w tym miejscu świetlicy środowiskowej oddała się pracy przy organizowaniu zajęć artystycznych i opiekuńczych. Podopieczni początkowo podlegali opiece organizacyjnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, następnie opiekę dla nich w pełni zapewniła rudzicka filia GOK. Agnieszka Bronowska organizowała dzieciom czas wolny: zajęcia kulturalne, odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce, zabawy i gry, wycieczki wakacyjne, zajęcia integracyjne. Poświęcała na to również część swojego wolnego czasu.

Stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy objęła na początku 2009 r. Pod jej kierownictwem ośrodek rozwinął swoją działalność. W tym okresie filia w Rudzicy zaczęła pracować w pełnym wymiarze, podobnie jak ośrodek w Bierach, gdzie liczba zajęć wzrosła czterokrotnie. Z czasem – także w pełnym wymiarze godzin – działalność rozpoczęły filie w Międzyrzeczu Górnym w Chacie Międzyrzecze oraz w Mazańcowicach.

Przy wsparciu Gminy Jasienica w każdym z ośrodków rozwinięto szeroką działalność kulturalną i artystyczną. Instruktorzy i pracownicy merytoryczni prowadzili – zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą – warsztaty i zajęcia z całego zakresu sztuk plastycznych, teatralnych, a także muzycznych. Również przy wydatnym udziale Gminy Jasienica Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zagospodarował na cele swojej działalności wybudowane bądź zmodernizowane obiekty: gmach Drzewiarza na główną siedzibę GOK, Chatę Międzyrzecze, salę widowiskową z rozbudowanym zapleczem na potrzeby prowadzenia zajęć artystycznych w nowym budynku strażnicy w Mazańcowicach, przebudowane siedziby GOK w Rudzicy i Bierach.

W znaczącym stopniu pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy rozwinął ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych, również we współpracy z uznanymi prowadzącymi. W okresie ferii i wakacji we wszystkich filiach organizowane są półkolonie lub kolonie. Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w pełni przejął opiekę nad 13 muzycznymi zespołami artystycznymi, działającymi w różnych sołectwach gminy Jasienica, stwarzając im dogodne warunki do ćwiczeń oraz koncertów. Zespoły, w większości regionalne, kultywujące muzyczne, śpiewacze i taneczne tradycje Śląska Cieszyńskiego i Beskidów, wykorzystały stworzoną im szansę i rozwinęły swoją działalność artystyczną, czego wyrazem są przyznawane im liczne nagrody krajowe i zagraniczne. Należy także podkreślić stałą i ciągle rozwijaną współpracę organizacyjną jasienickiego Ośrodka ze stowarzyszeniami z terenu gminy, przede wszystkim 14 sołeckimi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz 12 jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Wsparcie ze strony GOK polega m.in. na udzielaniu pomocy i porad w organizacji imprez, zakupie wyposażenia, wydawaniu folderów, oprawie artystycznej uroczystości itp.

Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy na stałe wprowadził do corocznej działalności organizację kulturalnych imprez, m.in. „Josiynickiej Wiliji”. Jest też współorganizatorem tak popularnych wydarzeń, jak „Josiynicki Żniwowani” czy „MojFest” – orkiestry dęte, koncerty pieśni paschalnych w kościołach na terenie gminy (wspólnie z bielskim oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Komisją Muzyki Kościelnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej), coroczny karnawałowy koncert Big-Bandu, a w ramach projektu unijnego przegląd zespołów regionalnych z udziałem zespołów z zagranicy – Czech, Słowacji, Francji.

Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy mocno rozwinął format imprez: „Lato w Jasienicy – Dni Gminy Jasienica” oraz „Dożynki Gminne”.

Jest autorką 14 zrealizowanych projektów rozszerzającą działalność Ośrodka, na które zostało pozyskane dofinansowanie z funduszy unijnych, rządowych i zagranicznych. Wiele z nich obejmowało współpracę zagraniczną, zarówno z czeskimi samorządami z pogranicza, jak i Polakami z Zaolzia w Republice Czeskiej. Zainicjowała współpracę jasienickiego Ośrodka z Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Gutach (w 2009 r.), a następnie (od 2011 r.) z Kołami PZKO w Sibicy i Lesznej Dolnej. Współpraca objęła tematykę społeczną, wymianę kulturalną oraz realizację wspólnych projektów integracji i edukacji kulturalnej społeczności po obu stronach granicy. Ważną jej częścią było doposażenie obiektów, w których prowadzono działalność społeczno-kulturalną, a także powstanie nowych placówek i ich wyposażenie. W 2012 r. nawiązała współpracę z Galerią „Mlejn” w Ostrawie, mającą na celu promocję sztuki i artystów z Polski i Czech, tj. organizację wystaw, plenerów, edukacji poprzez sztukę.

Jest inicjatorką i organizatorem dorocznego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz Przeglądu Jasełek i Obrzędów Kolędniczych, a także koncertu laureatów. Impreza nabrała renomy, do tej pory odbyło się 16 edycji, a zasięg początkowo regionalny, następnie objął Polskę południową, a od 3 edycji gości również zespoły z Czech.

Kierując Filią GOK w Rudzicy, pracowała w zespole projektowym realizując polsko-czeską współpracę kulturalną tj. „Wendelin – sztuka i natura. Spotkanie z tradycją i legendą” Phare CBC Polska-Czechy 2001, „Europejskie Lato w Jasienicy – historyczny korowód 700-lecia” Phare CBC Polska-Czechy 2003, „Wendelin – sztuka i natura (II edycja). Pozawerbalne środki porozumienia – sztuka ulicy”, Phare CBC Polska-Czechy 2002, „Gotowanie bez granic. Tradycje kulinarne zjednoczonej Europy” Interreg IIIA Czechy-Polska 2004-2006.

Zrealizowane projekty polsko-czeskie w ramach Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w latach 2009-2022:

- „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim”

- „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim (II edycja)”

- „Na pograniczu kultur. Polsko-czeskie spotkania artystyczne Leszna Dolna – Jasienica – Sibica”,

- „Bogaci tradycją. Doroczna obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim”.

Zrealizowane projekty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2009-2022:

- „XVI Lato w Jasienicy. Jarmark – nowa stara tradycja – organizacja imprezy kulturalnej”,

- „Stroje regionalne częścią tradycji i obrzędowości Gminy Jasienica” – stroje dla ZR „Jasieniczanka”,

- „Aktywni kulturalnie – warsztaty artystyczne szansą na aktywizację mieszkańców i promocję obszaru LGD Ziemia Bielska”,

- „Tradycyjny strój regionalny elementem tożsamości kulturowej obszaru LGD Ziemia Bielska” – stroje dla ZR „Międzyrzeczanie”,

- „Ogrody Kultury – działania artystyczne sposobem na integrację mieszkańców i promocję obszaru LGD Ziemia Bielska”,

- „Bogaci tradycją – obrzędowość i sztuka ludowa w Gminie Jasienica”,

- „Akcja artystyczna – pozawerbalne środki porozumienia”,

- „Bogaci tradycją – doroczna obrzędowość w Gminie Jasienica”

- „Tygiel kulturowy – zachowanie dziedzictwa kulturowego Ziemi Bielskiej" – stroje dla orkiestry Blach Kapela.

Zrealizowane projekty w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w latach 2009-2022:

- „Rozbudowa istniejącej zadaszonej sceny wraz z zapleczem socjalnym z instalacją elektryczną i sanitarną” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy,

- „Josiynicki Żniwowani” – turniej żniwowania metodami tradycyjnymi.

Wyróżnienia:

2013 r. Złota Odznaka Honorowa przyznana przez Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w uznaniu wybitnych zasług dla Związku,

2013r. „Order Sympatii” Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy za wielkie serce okazane drugiemu człowiekowi,

2014 r. Wyróżnienie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” dla Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy za „Najaktywniejszy Ośrodek Kultury” w zakresie liczby zrealizowanych projektów w ramach PROW 2007-2013;

2015 r. Wyróżnienie „Euro-NAJki” Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński dla Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy za projekt „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim” jako najlepszy mikroprojekt o charakterze kulturalnym oraz folklorystycznym i rzemieślniczym.

2016 r. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Śląskiego.

Zobacz też:

25 lat z Big Bandem

Pięknym koncertem jasienicki Big Band pod kierownictwem Stanisława Urbana uczcił swoje 25-lecie istnienia.

Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie

W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Bezpieczniej na Astrów

Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica