Nominacja do Londzina

2022-10-26

Agnieszka Bronowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy, została nominowana do tegorocznej Nagrody Starosty Bielskiego im. Księdza Józefa Londzina.

Agnieszka Bronowska jest Absolwentką Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na wydziale Zarządzanie i Informatyka, kierunek Zarządzanie i Marketing w zakresie zarządzanie logistyką i jakością. Posiada kompetencje poparte licznymi kursami w zakresie arteterapii, instruktora zajęć teatralnych i rękodzieła.

Pracę w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy rozpoczęła 1 stycznia 2003 r. od objęcia filii GOK w Rudzicy. W działającej w tym miejscu świetlicy środowiskowej oddała się pracy przy organizowaniu zajęć artystycznych i opiekuńczych. Podopieczni początkowo podlegali opiece organizacyjnej Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, następnie opiekę dla nich w pełni zapewniła rudzicka filia GOK. Agnieszka Bronowska organizowała dzieciom czas wolny: zajęcia kulturalne, odrabianie zadań domowych, pomoc w nauce, zabawy i gry, wycieczki wakacyjne, zajęcia integracyjne. Poświęcała na to również część swojego wolnego czasu.

Stanowisko dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy objęła na początku 2009 r. Pod jej kierownictwem ośrodek rozwinął swoją działalność. W tym okresie filia w Rudzicy zaczęła pracować w pełnym wymiarze, podobnie jak ośrodek w Bierach, gdzie liczba zajęć wzrosła czterokrotnie. Z czasem – także w pełnym wymiarze godzin – działalność rozpoczęły filie w Międzyrzeczu Górnym w Chacie Międzyrzecze oraz w Mazańcowicach.

Przy wsparciu Gminy Jasienica w każdym z ośrodków rozwinięto szeroką działalność kulturalną i artystyczną. Instruktorzy i pracownicy merytoryczni prowadzili – zwłaszcza z dziećmi i młodzieżą – warsztaty i zajęcia z całego zakresu sztuk plastycznych, teatralnych, a także muzycznych. Również przy wydatnym udziale Gminy Jasienica Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zagospodarował na cele swojej działalności wybudowane bądź zmodernizowane obiekty: gmach Drzewiarza na główną siedzibę GOK, Chatę Międzyrzecze, salę widowiskową z rozbudowanym zapleczem na potrzeby prowadzenia zajęć artystycznych w nowym budynku strażnicy w Mazańcowicach, przebudowane siedziby GOK w Rudzicy i Bierach.

W znaczącym stopniu pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy rozwinął ofertę zajęć dla dzieci i dorosłych, również we współpracy z uznanymi prowadzącymi. W okresie ferii i wakacji we wszystkich filiach organizowane są półkolonie lub kolonie. Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w pełni przejął opiekę nad 13 muzycznymi zespołami artystycznymi, działającymi w różnych sołectwach gminy Jasienica, stwarzając im dogodne warunki do ćwiczeń oraz koncertów. Zespoły, w większości regionalne, kultywujące muzyczne, śpiewacze i taneczne tradycje Śląska Cieszyńskiego i Beskidów, wykorzystały stworzoną im szansę i rozwinęły swoją działalność artystyczną, czego wyrazem są przyznawane im liczne nagrody krajowe i zagraniczne. Należy także podkreślić stałą i ciągle rozwijaną współpracę organizacyjną jasienickiego Ośrodka ze stowarzyszeniami z terenu gminy, przede wszystkim 14 sołeckimi Kołami Gospodyń Wiejskich oraz 12 jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej. Wsparcie ze strony GOK polega m.in. na udzielaniu pomocy i porad w organizacji imprez, zakupie wyposażenia, wydawaniu folderów, oprawie artystycznej uroczystości itp.

Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy na stałe wprowadził do corocznej działalności organizację kulturalnych imprez, m.in. „Josiynickiej Wiliji”. Jest też współorganizatorem tak popularnych wydarzeń, jak „Josiynicki Żniwowani” czy „MojFest” – orkiestry dęte, koncerty pieśni paschalnych w kościołach na terenie gminy (wspólnie z bielskim oddziałem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Komisją Muzyki Kościelnej Diecezji Bielsko-Żywieckiej), coroczny karnawałowy koncert Big-Bandu, a w ramach projektu unijnego przegląd zespołów regionalnych z udziałem zespołów z zagranicy – Czech, Słowacji, Francji.

Pod kierownictwem Agnieszki Bronowskiej Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy mocno rozwinął format imprez: „Lato w Jasienicy – Dni Gminy Jasienica” oraz „Dożynki Gminne”.

Jest autorką 14 zrealizowanych projektów rozszerzającą działalność Ośrodka, na które zostało pozyskane dofinansowanie z funduszy unijnych, rządowych i zagranicznych. Wiele z nich obejmowało współpracę zagraniczną, zarówno z czeskimi samorządami z pogranicza, jak i Polakami z Zaolzia w Republice Czeskiej. Zainicjowała współpracę jasienickiego Ośrodka z Kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Gutach (w 2009 r.), a następnie (od 2011 r.) z Kołami PZKO w Sibicy i Lesznej Dolnej. Współpraca objęła tematykę społeczną, wymianę kulturalną oraz realizację wspólnych projektów integracji i edukacji kulturalnej społeczności po obu stronach granicy. Ważną jej częścią było doposażenie obiektów, w których prowadzono działalność społeczno-kulturalną, a także powstanie nowych placówek i ich wyposażenie. W 2012 r. nawiązała współpracę z Galerią „Mlejn” w Ostrawie, mającą na celu promocję sztuki i artystów z Polski i Czech, tj. organizację wystaw, plenerów, edukacji poprzez sztukę.

Jest inicjatorką i organizatorem dorocznego Konkursu Kolęd i Pastorałek oraz Przeglądu Jasełek i Obrzędów Kolędniczych, a także koncertu laureatów. Impreza nabrała renomy, do tej pory odbyło się 16 edycji, a zasięg początkowo regionalny, następnie objął Polskę południową, a od 3 edycji gości również zespoły z Czech.

Kierując Filią GOK w Rudzicy, pracowała w zespole projektowym realizując polsko-czeską współpracę kulturalną tj. „Wendelin – sztuka i natura. Spotkanie z tradycją i legendą” Phare CBC Polska-Czechy 2001, „Europejskie Lato w Jasienicy – historyczny korowód 700-lecia” Phare CBC Polska-Czechy 2003, „Wendelin – sztuka i natura (II edycja). Pozawerbalne środki porozumienia – sztuka ulicy”, Phare CBC Polska-Czechy 2002, „Gotowanie bez granic. Tradycje kulinarne zjednoczonej Europy” Interreg IIIA Czechy-Polska 2004-2006.

Zrealizowane projekty polsko-czeskie w ramach Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński, dofinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w latach 2009-2022:

- „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim”

- „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim (II edycja)”

- „Na pograniczu kultur. Polsko-czeskie spotkania artystyczne Leszna Dolna – Jasienica – Sibica”,

- „Bogaci tradycją. Doroczna obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim”.

Zrealizowane projekty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2009-2022:

- „XVI Lato w Jasienicy. Jarmark – nowa stara tradycja – organizacja imprezy kulturalnej”,

- „Stroje regionalne częścią tradycji i obrzędowości Gminy Jasienica” – stroje dla ZR „Jasieniczanka”,

- „Aktywni kulturalnie – warsztaty artystyczne szansą na aktywizację mieszkańców i promocję obszaru LGD Ziemia Bielska”,

- „Tradycyjny strój regionalny elementem tożsamości kulturowej obszaru LGD Ziemia Bielska” – stroje dla ZR „Międzyrzeczanie”,

- „Ogrody Kultury – działania artystyczne sposobem na integrację mieszkańców i promocję obszaru LGD Ziemia Bielska”,

- „Bogaci tradycją – obrzędowość i sztuka ludowa w Gminie Jasienica”,

- „Akcja artystyczna – pozawerbalne środki porozumienia”,

- „Bogaci tradycją – doroczna obrzędowość w Gminie Jasienica”

- „Tygiel kulturowy – zachowanie dziedzictwa kulturowego Ziemi Bielskiej" – stroje dla orkiestry Blach Kapela.

Zrealizowane projekty w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w latach 2009-2022:

- „Rozbudowa istniejącej zadaszonej sceny wraz z zapleczem socjalnym z instalacją elektryczną i sanitarną” przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy,

- „Josiynicki Żniwowani” – turniej żniwowania metodami tradycyjnymi.

Wyróżnienia:

2013 r. Złota Odznaka Honorowa przyznana przez Zarząd Główny Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w uznaniu wybitnych zasług dla Związku,

2013r. „Order Sympatii” Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy za wielkie serce okazane drugiemu człowiekowi,

2014 r. Wyróżnienie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” dla Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy za „Najaktywniejszy Ośrodek Kultury” w zakresie liczby zrealizowanych projektów w ramach PROW 2007-2013;

2015 r. Wyróżnienie „Euro-NAJki” Euroregionu Těšínské Slezsko – Śląsk Cieszyński dla Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy za projekt „Bogaci tradycją. Obrzędowość na pograniczu polsko-czeskim” jako najlepszy mikroprojekt o charakterze kulturalnym oraz folklorystycznym i rzemieślniczym.

2016 r. Brązowy Medal „Za zasługi dla pożarnictwa” przyznany przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Województwa Śląskiego.

Zobacz też:

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Z głębokim żalem żegnamy Pana Rudolfa Budnego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Rudolfa Budnego, który odszedł od nas, pozostawiając wielką pustkę w naszych sercach i w naszej społeczności.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica