Święto Niepodległości

2022-11-16

W tym roku gminne obchody Święta Niepodległości zorganizowano w Jasienicy.

Gminna społeczność Jasienicy w piątek 11 listopada obchody rozpoczęła od mszy św. w kościele św. Jerzego w Jasienicy, którą koncelebrowali proboszcz ks. Leszek Łysień, ks. Jacek Pędziwiatr, wikary ks. Krzysztof Pochopień, ks. Czesław Bloch. Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Poległych za Ojczyznę w centrum Jasienicy, gdzie delegacje na czele z wójtem Januszem Pierzyną i przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Machalicą złożyły wieńce i kwiaty.

W sali Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie spotkali się uczestnicy gminnego Święta Niepodległości, wójt Janusz Pierzyna przywołał słowa Winstona Churchilla, premiera Wielkiej Brytanii w okresie wojny z Niemcami: „Nigdy nie rezygnuj z czegoś, o czym nie możesz przestać myśleć nawet na jeden dzień”.

W ten sposób wójt nawiązał do wysiłku pokoleń Polaków o odzyskanie niepodległości przed laty, a także ich dzisiejszej pracy na rzecz rozwoju ojczyzny. – Każdy z nas ma swoje własne plany, marzenia, również swoje troski, aby upiększać i zmieniać na lepsze to, co wokół nas. To wszystko składa się na dorobek naszego życia. Kiedy go łączymy z tym, co robią nasi sąsiedzi, mieszkańcy tego samego miejsca, naszej ulicy, Śląska Cieszyńskiego, Polski i Europy, otrzymujemy wspólny zbiór wysiłku naszej społeczności – mówił Janusz Pierzyna. – Patrząc na to, co nas otacza, każdy z nas chciałby, aby to było jeszcze lepsze. To właśnie nasza ojczyzna – codzienna praca milionów ludzi, ażeby ją rozwijać – dodawał.

Wójt podziękował uczestnikom uroczystości, księżom za odprawienie mszy i dialogowane kazanie, pocztom sztandarowym, jednostkom OSP, Honorowym Dawcom Krwi, szkołom, radnym, radom sołeckim, miejscowym organizacjom społecznym. Podziękował również orkiestrze strażackiej z Mazańcowic pod batutą Mieczysława Orlickiego, która uświetniła obchody Dnia Niepodległości.

W części artystycznej podczas spotkania w sali GOK przy kawie i herbacie dla uczestników przygotowano występ „Nasza Niepodległa”, w którym wystąpili: Marek Kamiński – słowo, Dominika Skowrońska – skrzypce, Jan Stachura – gitara.

Fotorelacja na naszym profilu Jasienica po godzinach

 

Zobacz też:

Wielki sukces zawodniczki taekwon-do

Marta Grysztar, mieszkanka gminy Jasienica, wywalczyła brązowy medal Otwartych Mistrzostw Hiszpanii Taekwon-do.

Nowe oświetlenie uliczne

Blisko 40 nowych ledowych lamp ulicznych zostanie zamontowanych przy drogach na terenie sołectw gminy Jasienica.

Jesienne roboty na drogach

Ulica Willowa w Międzyrzeczu Górnym w najbliższych tygodniach zyska lepszą nawierzchnię.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica