Sad z jabłoniami

2023-03-17

Uczniowie klasy VI i VIII a Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach pod opieką Joanny Sikory biorą udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Tradycyjny Sad”, organizowanym przez Fundację Banku Ochrony Środowiska z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa.

„Tradycyjny Sad” to projekt, w którym uczniowie tworzą minisad, składający się z co najmniej 5 drzew sadzonych swobodnie na ogólnodostępnym terenie. Sad zostanie założony przy szkole i będzie prowadzony w sposób naturalny. Uczniowie dobiorą odmiany dostosowane do naszych warunków oraz zastosują ekologiczny sposób ochrony roślin. Będą się tu znajdować m.in. tradycyjne odmiany jabłek, które szczególnie dobrze pamiętają rodzice i dziadkowie uczniów.

Projekt ma dwa etapy. W pierwszym uczniowie stworzą logo zespołu, zostaną rozdzielone zadania poszczególnym członkom i kronika, w której uczestnicy będą dokumentować wszystkie działania. To również czas na pogłębienie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych, ich pielęgnacji, walki ze szkodnikami oraz zaplanowania miejsca na założenie przyszkolnego sadu.

 Z wszystkich tych działań zespół złoży raport, za co przyznane mu zostaną punkty. Jeśli szkolna drużyna sadownicza uzyska wystarczającą ich liczbę, przejdzie do II etapu projektu, w którym zasadzą jabłonie.

Joanna Sikora

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica