Droga do Rudzicy gotowa

2023-05-19

Zakończyła się modernizacja drogi Rudzica – Międzyrzecze Dolne – ważnego połączenia nie tylko dla mieszkańców gminy Jasienica, ale i zachodniej części powiatu bielskiego i wschodniej cieszyńskiego.

Ostatecznie przebudowa kosztowała ok. 13,5 mln zł. Gmina Jasienica również przyłączyła się do sfinansowania modernizacji, przeznaczając blisko 4,3 mln zł. Jak wyjaśniał wójt Janusz Pierzyna, ulica Rudzicka/Międzyrzecka to jedna z ważniejszych tras w naszej gminie, stanowiąca fragment całego układu komunikacyjnego. – Przebudowana droga znacząco poprawi dojazd naszych mieszkańców do pracy i swoich domów – mówi Janusz Pierzyna. Wcześniej zostały przebudowane odcinki przez Mazańcowice oraz z Mazańcowic do Międzyrzecza Dolnego z jednej strony i z Jasienicy do Rudzicy z drugiej. Wójt przypomniał też, że modernizacja poprawi dotychczasowe mankamenty tej drogi. Droga jest teraz dużo szersza, a przede wszystkim bezpieczna, zarówno dla mijających się kierowców, jak i pieszych.

Przebudowany został odcinek o długości 3,5 km od cmentarza ewangelickiego w Międzyrzeczu Dolnym do ronda z ul. Strumieńską w Rudzicy. Jezdnia została poszerzona do 6,5 m, na całej jej długości powstał chodnik lub utwardzone pobocze. Bezpieczeństwo mieszkańców poprawią także inne elementy – zamontowano nowe oświetlenie, przy drodze stanął miernik prędkości, a każde przejście dla pieszych zostało doświetlone,

Całość przedsięwzięcia zamknęła się ostatecznie kwotą ok. 13,5 mln zł. Jako dofinansowanie w 2021 r. bielskie Starostwo Powiatowe pozyskało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg blisko 5,8 mln zł, co stanowiło wtedy około połowę potrzebnej kwoty. Po przetargu koszt inwestycji wyniósł 11 774 492,08 zł, z czego połowę pokryły Powiat Bielski solidarnie z Gminą Jasienica. W trakcie modernizacji jednak ceny materiałów i robocizny wzrosły do tego stopnia, że wykonawca zwrócił się o pokrycie dodatkowych kosztów. Waloryzacja wyniosła dodatkowe 1 945 288,15 zł, które w równej części pokryły Gmina Jasienica i Powiat Bielski. Ostatecznie więc Gmina Jasienica przeznaczyła na przebudowę kwotę 4 258 448,00 zł.

Źródło: materiał Starostwa Powiatowego

Zobacz też:

Karolina dwukrotnie mistrzynią śląska

Dwukrotnie mistrzostwo i dwukrotnie wicemistrzostwo wywalczyła Karolina Klajmon, mieszkanka Jasienicy, podczas Mistrzostw Śląska 13-latków w pływaniu.

Wojewódzkie Zawody Sportowo - Pożarnicze Drużyn OSP oraz MDP

03 czerwca 2023 r. odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo - Pożarnicze Drużyn OSP oraz Wojewódzkie Zawody Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Bestwinie.

Badmintonowe Mistrzostwa Mazańcowic

W sobotę 27 maja klub BKB Set Mazańcowice zorganizował we własnej hali singlowy turniej.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica