Straż z Grodźca w Krajowym systemie

2023-05-30

Jednostka OSP Grodziec weszła w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. To już piąta straż z gminy Jasienica w tym systemie.

Akt włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodźcu Śląskim do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z dniem 1 maja 2023 r. wręczono jednostce podczas Powiatowych Obchodów Dnia Strażaka, jakie odbyły się w środę 17 maja w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

– To już piąta z wszystkich 12 jednostek OSP, działających na terenie naszej gminy. Spełnienie wymagających warunków włączenia w Krajowy System dobrze świadczy o naszych strażach, przygotowaniu druhów do podjęcia akcji, a także wyposażeniu jednostek w nowoczesny sprzęt. Dbamy o nasze straże, uważamy bowiem to za inwestycje w nasze wspólne bezpieczeństwo – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna, wójt gminy Jasienica, a zarazem prezes Zarządu Gminnego Związku OSP RP w Jasienicy.

Dodaje, że obecność jednostki w KSRG oznacza gotowość do udzielenia pomocy w przypadku pożarów, wypadków drogowych czy innych sytuacji, które wymagają natychmiastowej interwencji.

Oprócz niej w Gminie Jasienica w systemie jest również straż w Jasienicy, Mazańcowicach, Rudzicy i Świętoszówce.

Przypomnijmy, że jednostka OSP Grodziec obchodziła w tym roku stulecie istnienia. Liczy sobie 31 członków, w tym czynnych 5, kobiet, a także 21 członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Dysponuje nowoczesną strażnicą, zbudowaną od podstaw w 2019 roku, a także dysponuje:

  • samochodem ratowniczo-gaśniczym marki Renault model D16 4x4, zakupionym w 2022 roku. Pojazd kosztował 899 868,00 zł. Na ten zakup wójt gminy Jasienica pozyskał 150 000,00 zł ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW, 250 000,00 zł od Marszałka Województwa Śląskiego, zaś 499 868,00 zł przekazano z budżetu Gminy Jasienica.
  • ciężkim samochodem ratowniczo-gaśniczym marki Iveco, rok produkcji 1987, zakupionym w 2014 r. przez Gminę za 75 000 zł,
  • lekkim samochodem marki Ford, rok produkcji 2009, zakupionym w 2019 r. za kwotę 45 000 zł (20 000 zł OSP, 25 000 zł Gmina).

Zobacz też:

Turniej Szachowy o Puchar Wójta

Filia GOK w Mazańcowicach zaprasza do udziału w VI Turnieju Szachowym o Puchar Wójta Gminy Jasienica.

NOWY NUMER JASIENICY

Wrześniowy numer bezpłatnej „Jasienicy”, Miesięcznika Samorządowego Gminy, trafił do punktów kolportażu na terenie wszystkich sołectw gminy Jasienica.

Nowy sezon zaprzęgowy  

Nowy sezon zaprzęgowy już się rozpoczął dla zawodników z Jasienicy, Zuzanny gminnej stypendystki, oraz Tomasza Pająków. 

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica