50-lat Koła Gospodyń Wiejskich w Świętoszówce

2023-06-05

Jubileusz 50-lecia działalności świętowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Świętoszówce. Uroczystość połączyły z Gminnymi Obchodami Dnia Matki.

Obchody z okazji jubileuszu w środę 31 maja w strażnicy OSP Świętoszówka rozpoczął występ dzieci z miejscowego Przedszkola Publicznego w Świętoszówce. – Dziękuję wam za wszystkie lata zaangażowania w życie społeczne swojego sołectwa i całej naszej gminy. Każdy w dzisiejszym świecie ma coś do zrobienia, każdy ma swoje zainteresowania, pasje, różnego rodzaju obowiązki. A praca społeczna nie zawsze przynosi satysfakcję, z reguły przynosi pot i stres. I dlatego bardzo dziękuję, bo gdyby nie wasza działalność, to nasza społeczność byłaby o wiele uboższa – mówił wójt Janusz Pierzyna.

Wójt Janusz Pierzyna wspomniał działalność śp. Emilii Gaszek, założycielki oraz pierwszej przewodniczącej KGW Świętoszówka, która pełniła tę funkcję przez 28 lat. Podziękował nie tylko za działalność na rzecz koła, ale wkład, jaki wniosła w życie społeczne całej gminy Jasienica. Grażyna Gaszek, obecna przewodnicząca, dziękowała za udział w jubileuszowej uroczystości. Obok wójta gościli przewodniczący Rady Gminy Czesław Machalica, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Józef Herzyk, Danta Kożusznik, prezes Zarządu Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, jej zastępczynie Jadwiga Gębala, Magdalena Więzik, naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, a także Gminna Rada Kobiet na czele z przewodniczącą Genowefą Kopeć oraz delegacje z pozostałych KGW z terenu gminy Jasienica, druhowie z  OSP oraz inni przedstawiciele organizacji działających w Świętoszówce.

Podczas spotkania szczególnie dziękowano długoletnim przewodniczącym i honorowym członkiniom koła, które otrzymały wyróżnienia za działalność na rzecz KGW Świętoszówka. W ramach Gminnych Obchodów Dnia Matki wręczono z kolei Ordery Serca – Matkom Wsi oraz pamiątkowe dyplomy.

Janusz Pierzyna w towarzystwie Czesława Machalicy na ręce przewodniczącej Koła wręczył kwiaty i pamiątkową tabliczkę z napisem:

„Składamy serdeczne gratulacje z okazji okazałego jubileuszu 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Świętoszówce. Cała społeczność Gminy Jasienica, Sołectwa Świętoszówka dziękuje Paniom za wielką rolę, jaką Wy i Wasze Poprzedniczki odegrały w uwspółcześnieniu wsi Śląska Cieszyńskiego, nauce żon i matek nowoczesnych metod prowadzenia domu oraz opieki nad dziećmi. Ogromnym uznaniem darzymy nieustanne wysiłki Pań, aby jednocześnie zachować tradycję i zwyczaje naszych Przodków, wyrażające się w przygotowaniu potraw, ludowej sztuce, muzyce, tańcach, śpiewach czy wyrobach rękodzieła. Nie da się przecenić wpływu Pań na charakter wszystkich wydarzeń społecznych, jakich nie brakuje w naszym Regionie, Gminie i Sołectwie, których nieodzowną częścią zawsze jest Wasze Koło.

Serdecznie dziękujemy i życzymy kolejnych lat zaangażowania Koła w życie naszej gminnej i sołeckiej społeczności.”

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Dętej z OSP Jasienicy, a jubilatkom tradycyjnie odśpiewano „Sto lat”.

Fotorelacja dostępna na stronie "Jasienica po Godzinach".

Zobacz też:

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica