Odwiert wód geotermalnych

2023-09-20

Wysokie na 36 metrów urządzenie wiertnicze, tzw. wiertnia, stanęło na betonowym utwardzeniu na gminnej działce w Grodźcu. Lada dzień rozpoczną się wiercenia w poszukiwaniu źródeł geotermalnych.

– To już ten moment, gdy wyłoniona w przetargu firma rozpocznie wiercenia do głębokości nawet 2 kilometrów. Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat, bo dotarcie do ciepłych źródeł może poszerzyć możliwości rozwoju całej naszej gminy, a nawet regionu. Już za kilka tygodni się o tym przekonamy – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, pomysłodawca i niestrudzony organizator projektu jakim jest Jasienicki Kurort Zamkowy, którego wiercenia są jednym z elementów. Kurort, wykorzystując przyrodnicze i historyczne walory Grodźca i okolicy, m.in. odrestaurowany zamek i pagórkowatą okolicę, która w znacznej części zachowała swój naturalny charakter, ma umożliwić rozwój branży turystycznej i rehabilitacyjnej.

Właśnie ciepłe źródła ujęte w basenowym kompleksie balneoterapii mają stanowić główną atrakcję, przyciągającą kuracjuszy i turystów. A wiele wskazuje na to, że właśnie w Grodźcu są bogate złoża wód geotermalnych. Wskazuje na to opracowanie z 1999 r., jakie na zlecenie wójta Janusza Pierzyny wykonał prof. Julian Sokołowski. W kolejnych latach przygotowując się do realizacji projektu wójt doprowadził w 2004 r. do zakupu przez Gminę Jasienica działki o powierzchni 5,5 hektara, a następnie rozpoczął starania o pozyskanie środków na bardzo kosztowne wiercenia. Udało się to w 2021 r., gdy wójt uzyskał dofinansowanie z programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 14 866 786 zł na wykonanie w latach 2021-2024 otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych „Jasienica GT-1” do głębokości prawie 2 km.

Po formalnym wyborze najpierw firmy Wiertconsulting Sp. z o.o., będącej Inżynierem Kontraktu, a następnie wykonawcy – Exalo Drilling S.A., w poniedziałek 31 lipca wójt Janusz Pierzyna uroczyście przekazał działkę w Grodźcu jako teren, na którym zostanie wykonany odwiert. W ramach prac przygotowawczych została ukończona budowa utwardzonego betonowymi płytami tymczasowego placu, gdzie zostanie zamontowane urządzenie wiertnicze o wysokości 36 m. Ponadto, na placu zostały ustawione towarzyszące inwestycji tymczasowe obiekty budowlane, niezbędne do wykonania robót geologicznych, m.in. obiekty kontenerowe, zbiorniki, urządzenia.

Wiercenie będzie realizowane metodą obrotową z zastosowaniem urządzenia wiertniczego i płuczki wiertniczej odpowiedniej do rodzaju skał. Projekt obejmuje również wykonanie po odwiercie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Dokumentacja będzie zawierać także opis budowy geologicznej oraz analizy warunków hydrogeologicznych. Wykonawca będzie miał za zadanie wykonanie odwiertu i opracowanie dokumentacji wiertniczej. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek – zostanie opracowana przez Inżyniera Kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Ten komplet dopiero będzie stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Po zakończeniu prac wiertniczych wszystkie obiekty tymczasowe zostaną usunięte, a teren będzie zrekultywowany.

Informacja dotycząca źródła finansowania.

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica