Marta Grysztar wicemistrzynią Europy

2023-11-10

Drużyna w składzie z Martą Grysztar wywalczyła srebrny medal Otwartych Mistrzostwach Europy w Taekwon-do w Hiszpanii.

Zawody w Las Rozas de Madrit w Hiszpanii przeprowadzono od 27 do 29 października. Wzięło w nich udział ponad tysiąc zawodników, z czego aż 85 z Polski. Do rywalizacji przystąpili także zawodnicy z Argentyny, Belgii, Cypru, Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Irlandii, Włoch, Niderlandów, Nepalu, Portugalii, Szkocji, Urugwaju i Wenezueli.

W polskiej reprezentacji wystąpiła Marta Grysztar, mieszkanka Gminy Jasienica i jej stypendystka sportowa, a zarazem zawodniczka Klubu Taekwon-do Cobra Team, trenująca w sekcji GrysztarTeam w Bielsku-Białej. Rywalizowała ona w trzech konkurencjach: w układach indywidualnych TUL, w walkach indywidualnych light contact i w walkach drużynowych juniorek. W rezultacie trzydniowych zmagań wywalczyła srebrny medal w walkach drużynowych.

W rywalizacji drużynowej biorą udział zespoły złożone z od trzech do pięciu zawodniczek. Nie obowiązuje tu podział na kategorie wagowe, jak ma to miejsce w walkach indywidualnych. Runda trwa pięć minut i w tym czasie na macie musi się pojawić każdy członek zespołu. Sędziowie oceniają każdą poprawnie wykonaną technikę, która kończy się uderzeniem lub kopnięciem w tułów lub głowę rywala. Wygrywa drużyna, na którą zagłosuje większość składu sędziowskiego. W walkach drużynowych sędziowało od trzech do czterech sędziów usytuowanych w narożnikach maty, nad całością pieczę sprawował sędzia planszowy i sędzia główny.

Warto dodać, że Polska Federacja Taekwon-do wystawiła do walk w sumie aż trzy drużyny juniorek, każda składająca się z czterech zawodniczek. Polki okazały się bezkonkurencyjne i w walkach eliminacyjnych pokonały drużyny z innych krajów, w tym również będące faworytkami turnieju reprezentantki Hiszpanii. W rezultacie Polki zdominowały rywalizację drużynową i wywalczyły wszystkie trzy miejsca na podium.

To był bardzo udany występ Marty, która już przygotowuje się do następnych zawodów. Najbliższe – mistrzostwa okręgowe – czekają ją 26 listopada w Lidzbarku, później co miesiąc kolejne. Najważniejszym celem przygotowań będą jednak Mistrzostwa Polski, zaplanowane na 13 i 14 kwietnia. Warto dodać, że Marta stała się twarzą tych mistrzostw, bowiem na plakacie promującym imprezę pojawiło się zdjęcie Marty w roli głównej.

Udział w turniejach zawodników Polskiej Federacji Taekwon-do jest możliwy dzięki wsparciu Fundacji DO-WORLD „Ucz się Świata z Taekwon-do”.

Joanna Grysztar, Trener Taekwon-do

Zobacz też:

Warsztaty młodych artystów

Młodzi członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne dziecka” zakończyli w Koszęcinie dwudniowe warsztaty artystyczne pod okiem profesjonalistów z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Jubileusz Rady Kobiet

Tradycja i społeczne zaangażowanie – tak w skrócie można opisać działalność członkiń Gminnej Rady Kobiet, które uroczyście świętowały na Sali widowiskowej GOK 45-lecie powstania Rady.

Modernizacja dróg powiatowych

Jeszcze w tym roku zostaną przebudowane niektóre odcinki dróg powiatowych, przebiegających przez sołectwa gminy Jasienica. Nasza Gmina wesprze Powiat Bielski w tej modernizacji.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica