Sto pięć lat wolności

2023-11-21

W tym roku Święto Niepodległości w naszej gminie po raz kolejny zorganizowano w Jasienicy.

Gminne Obchody Święta Niepodległości w sobotę 11 listopada listopada rozpoczęło nabożeństwo w Kościele Ewangelicko-Augsburskim pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Jasienicy, które koncelebrowali proboszcz ks. Andrzej Krzykowski, ks. Władysław Wantulok proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu oraz proboszczowie Parafii Katolickich z Jasienicy - ks. Leszek Łysień, oraz Mazańcowic ks. Piotr Grochowski.

Następnie uczestnicy przeszli pod Pomnik Poległych za Ojczyznę, który znajduje się w centrum Jasienicy, koło Urzędu Gminy. Delegacje na czele z wójtem Januszem Pierzyną i przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Machalicą złożyły wieńce i kwiaty.

W sali sesyjnej Urzędu Gminy Jasienica, gdzie spotkali się uczestnicy gminnego Święta Niepodległości, wójt Janusz Pierzyna podkreślił jak ważne jest poczucie przynależności do danego miejsca, Polski, ale również naszych Małych Ojczyzn.

Wójt nawiązał do wysiłku pokoleń Polaków walczących o odzyskanie niepodległości przez lata – Dzisiaj chciałbym szczególnie pokreślić, jak ważne było poświęcenie narodu, jego bohaterów, często bardzo młodych w odzyskaniu wolności i suwerenności naszego państwa. Dzięki ich niezłomności dzisiaj możemy świętować. Cieszymy się – 105 lat wolności, możliwości, otwartego myślenia, a mimo to stoimy w obliczu ogromnego zagrożenia – mówił wójt Janusz Pierzyna – Zarówno konflikt na Ukrainie, jak i w Strefie Gazy, nasuwa pytanie, co dzieje się w umysłach ludzi i jak bardzo trzeba zatracić się w człowieczeństwie, żeby popełniać tak niewyobrażalne zbrodnie. Codziennie dookoła nas giną setki osób, dlatego chciałbym podkreślić jak bardzo istotne jest odnalezienie pokoju w sercach każdego z nas i nie dopuszczenie aby historia się powtórzyła. – dodawał.

Wójt przywitał i podziękował gościom którzy uczestniczyli w uroczystości m.in. Przewodniczącemu Rady Powiatu Janowi Borowskiemu, Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej Romanowi Marekwicy, Przewodniczącemu Rady Gminy Czesławowi Machalicy, księżom za odprawienie mszy i dialogowane kazanie, pocztom sztandarowym, jednostkom OSP, Honorowym Dawcom Krwi, szkołom, radnym, sołtysom, radom sołeckim, miejscowym organizacjom społecznym oraz mieszkańcom. Podziękował również orkiestrze strażackiej z Mazańcowic pod batutą Mieczysława Orlickiego, która uświetniła obchody Dnia Niepodległości.

W części artystycznej podczas spotkania w sali sesyjnej przy kawie i herbacie dla uczestników przygotowano koncert Chóru Hejnał z Mazańcowic oraz wystąpienie Marka Kamińskiego.

Na zakończenie Gminnych Obchodów Święta Niepodległości, z uwagi na wspaniały jubileusz 25-lecia objęcia stanowiska wójta przez Janusza Pierzynę, co miało miejsce dokładnie 10 listopada 1998 roku, wszyscy zgromadzeni odśpiewali uroczyste „sto lat”.

Fotorelacja na naszym profilu Jasienica po godzinach.

Zobacz też:

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica