Modernizacja dróg powiatowych

2023-11-30

Jeszcze w tym roku zostaną przebudowane niektóre odcinki dróg powiatowych, przebiegających przez sołectwa gminy Jasienica. Nasza Gmina wesprze Powiat Bielski w tej modernizacji.

– Wspieramy Powiat Bielski finansowo w przebudowie dróg, bowiem zależy nam na podniesieniu standardu przejazdów przez naszą gminę. Wprawdzie nie są to zadania, za które odpowiadamy jako samorząd, ale w dużej mierze to nasi mieszkańcy korzystają z tych połączeń, modernizacja będzie więc służyła naszej społeczności – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Już wkrótce zostanie gruntownie przebudowane skrzyżowanie w Łazach koło kościoła na drodze łączącej Świętoszówkę z Wieszczętami. Zostanie ono poszerzone, zakres prac przewiduje również prace ziemne, wzmocnienie podbudowy, wyprofilowanie łuku drogi, a przede wszystkim poprawę widoczności przy wjeździe na drogę powiatową. Tym samym po przebudowie zwiększy się bezpieczeństwo w tym newralgicznym miejscu. – To ważne, wkrótce bowiem tuż obok skrzyżowania zacznie działać nowa strażnica jednostki OSP Łazy, więc zależy nam, aby strażacy jadący na interwencje bezpiecznie włączali się do ruchu – wyjaśnia Janusz Pierzyna.

Całość przebudowy skrzyżowania będzie kosztować 320 tys. zł. Na wniosek wójta radni podczas październikowej sesji Rady Gminy Jasienica udzielili 160 tys. zł dotacji Powiatowi Bielskiemu na przeprowadzenie inwestycji. Z kolei 290 tys. zł dotacji przeznaczono na remont drogi powiatowej w Iłownicy od strony Skoczowa w kierunku Landeka. Chodzi o odcinek o długości ponad 1 km. W tym wypadku zakres prac obejmie usunięcie zniszczonych fragmentów jezdni, sfrezowanie nawierzchni i położenie nowej warstwy bitumicznej. Obie modernizacje zostaną wykonane jeszcze w tym roku.

Warto przy tej okazji dodać, że Powiat Bielski rozpoczyna inną dużą inwestycję drogową – budowę ronda przy szkole w Jasienicy i przebudowę odcinka ul. Strumieńskiej na odcinku ok. 2,5 kilometra od świateł przy Urzędzie Gminy w kierunku Rudzicy. Jak wyjaśnia wójt, modernizacja jako III etap związana będzie z przebudową układu komunikacyjnego w sąsiedztwie drogi ekspresowej S52 i rozładowaniem ruchu w tym rejonie.

Przypomnijmy, na etap II – środkowy – tej przebudowy pieniądze pozyskał wójt Janusz Pierzyna. Modernizacja zakłada budowę ronda na ul. Międzyrzeckiej w sąsiedztwie Urzędu Gminy, a także poprowadzonego po nowym śladzie łącznika drogowego właśnie w rejon szkoły, gdzie ulica połączy się z planowanym rondem. Prace w systemie „zaprojektuj i zbuduj” zostały już zlecone, wykonawca przygotowuje szczegółową dokumentację, prace budowalne powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.

Obecnie Powiat Bielski na III etap tej przebudowy ul. Strumieńskiej w Jasienicy pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 2024 blisko 5,5 mln zł, z kolei z Programu Inwestycji Strategicznych kolejne 2 mln zł. Całość kosztów szacowana jest na blisko 10 mln zł.

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica