Jubileusz Rady Kobiet

2023-12-01

Tradycja i społeczne zaangażowanie – tak w skrócie można opisać działalność członkiń Gminnej Rady Kobiet, które uroczyście świętowały na Sali widowiskowej GOK 45-lecie powstania Rady.

– To mieszkańcy stanowią prawdziwe bogactwo naszej gminy. Bardzo chciałbym podziękować za wasze serca, troskę o wszystkich, których spotykacie panie w swoim życiu – zaczynając od waszych rodzin, ale nie kończąc na nich. Angażujecie się bowiem w różnego rodzaju działalność na rzecz naszej społeczności, w pomoc potrzebującym, zawsze jesteście gotowe pochylić się nad człowiekiem i jego problemami. To chyba największe bogactwo naszej gminy – że są rzesze pań, gospodyń, matek, żon, kobiet aktywnych zawodowo, które wychodzą do drugiego człowieka. Często robią to mimo osobistych problemów i borykania się z trudami życia, niosą różnego rodzaju wsparcie, ofiarowując swoją życzliwość, czas, empatię – mówił wójt Janusz Pierzyna.

Wójt podkreślił zaangażowanie pań w różne formy społecznej aktywności na wielu polach gminnego życia. – Działacie nie tylko w swoich sołeckich Kołach Gospodyń Wiejskich, ale również w zespołach regionalnych, radach parafialnych, grupach charytatywnych, wiele z was jest sołtyskami i radnymi. Zawsze też nas cieszy, kiedy występujecie na zewnątrz w różnego rodzaju konkursach i przeglądach i zdobywacie na nich laury, np. podczas regionalnych zmagań kulinarnych, czy w konkursie wieńców dożynkowych. Pokazujecie, że godnie strzeżecie naszego kulturowego dziedzictwa, aby zachować całość cennego daru, jaki otrzymaliśmy od naszych przodków. Wasze osiągnięcia przynoszą chlubę naszej gminie i właśnie to stanowi naszą siłę – dziękował Janusz Pierzyna.

W imieniu całej społeczności gminy Jasienia wyraził też wdzięczność paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za udział w organizacji wszelkiego rodzaju imprez, wydarzeń, festynów, zabaw i sołeckich zebrań. – Bezinteresowna praca nad przygotowaniem gastronomii jest nieoceniana, nic i nikt nie potrafiłby wnieść takiego wkładu do tych naszych spotkań, jak staje się to za waszą przyczyną – podkreślał wójt.

Panie podziękowały wójtowi za te słowa oraz za całe wsparcie, jakiego od wielu lat Gmina udziela miejscowym organizacjom, zwłaszcza kobiecym. Podziękowały również małżonce Janusza Pierzyny Magdalenie za kobiecy wkład w jego działalność na stanowisku wójta gminy Jasienica.

Do gratulacji i życzeń dla pań zaangażowanych w jasienickich organizacjach społecznych przyłączyli się goście. Wśród nich byli przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski, przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, prezes Związku Kół i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej Danuta Kożusznik oraz członek Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Gertruda Proksa. W spotkaniu udział wzięły przewodniczące – obecne i byłe – Kół Gospodyń Wiejskich ze wszystkich sołectw gminy Jasienica oraz zaprzyjaźnionych Kół w Jaworzu Dolnym, Jaworzu Średnim i Wapienicy, które przed 45 laty również wchodziły w skład jasienickiej Rady. Wszyscy goście oraz zaprzyjaźnione z Gminną Radą Kobiet osoby otrzymały specjalny upominek kwiatowy, wykonany przez członkinie KGW podczas warsztatów. Zaprezentowano również jubileuszowy folder przygotowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy. Uroczystość uświetnił występ kapeli „Dudoski”, zaś poczęstunek przygotowały panie z Koła w Jasienicy.

Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Jasienicy powstała w 1978 r. przy tutejszej Spółdzielni Kółek Rolniczych. Warto podkreślić, że od samego początku do 2013 r. wiceprzewodniczącą rady była Genowefa Kopeć, która następnie została przewodniczącą i jest nią do dzisiaj. Drugą rekordzistką jest Elżbieta Mżyk, która funkcję sekretarza Rady pełniła od momentu powstania Rady aż do ubiegłego roku, kiedy to zastąpiła ją Zofia Polok. Zebrani wspominali także Emilię Gaszek, pierwszą przewodnicząca, która pełniła tę funkcję przez 31 lat do 2009 r. Wójt przewodniczącej Genowefie Kopeć oraz jej zastępczyni Elżbiecie Zamarskiej wręczył kwiaty, honorując w ten sposób wszystkie członkinie Gminnej Rady Kobiet.

Zdjęcia na naszym fanpage Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica