Warsztaty młodych artystów

2023-12-01

Młodzi członkowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne dziecka” zakończyli w Koszęcinie dwudniowe warsztaty artystyczne pod okiem profesjonalistów z Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Warsztaty w Koszęcinie były nagrodą dla zespołu za znakomity występ w Regionalnym Przeglądzie Pieśni im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie 2023”. Przypomnijmy, zespół działa przy Szkole Podstawowej w Iłownicy, we wrześniu wziął udział w Śląskim Śpiewaniu, gdzie dostał się do finału. Więcej na ten temat pisaliśmy wcześniej: https://jasienica.pl/pl/page/aktualnosci/details/3/2439.

W piątek 17 listopada wyruszyliśmy do Pałacu w Koszęcinie, który jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wszyscy uczniowie czekali na z utęsknieniem czekali na ten wyjazd. Po zakwaterowaniu i obiedzie zwiedziliśmy zabytkowe wnętrza pałacu, salę z pamiątkami po Stanisławie Hadynie (założycielu zespołu), trofea zespołu z wyjazdów i koncertów. Obejrzeliśmy stroje różnych regionów Śląska (Biały, Czarny i nasz Zielony), a wiele rekwizytów mogliśmy przymierzyć.

Warsztaty wokalne poprowadziła Karolina Banach. Było już późne popołudnie i były obawy, czy dzieci wykrzeszą z siebie jakąś energię, głos, moc, ale okazały się niepotrzebnie. Młodzi członkowie zespołu byli skoncentrowani, słuchali i ćwiczyli zgodnie ze wskazówkami, a pani Karolina bardzo wszystkich chwaliła. Wieczorem czekała na nas kolacja i zabawy do godz. 22.

Następnego dnia mieliśmy zajęcia taneczne z solistką baletu. Na początku była rozgrzewka, rozciąganie mięśni całego ciała, kroczki zgodnie z muzyką, ćwiczenia rytmicznie, obroty, podskoki raz na prawą, raz na lewą stronę – zabawa i radość widoczna na wszystkich buziach. Następnie ćwiczyliśmy tańce ze wstążką – najpierw zgodnie z poleceniami pani Joasi, a następnie do wesołych przebojów każdy improwizował jak potrafił, a wstążki się zwijały i wiązały w supełki.

Ostatnie zajęcia teatralno-dykcyjne poprowadził Mistrz Mowy Polskiej z roku 2015 Piotr Hankus, obdarzony niesamowitym głos i podejściem do młodzieży. Oczarował ich pomysłem, „zapalił” do odgrywania różnych postaci i wyrażania emocji. W ciągu godziny stworzyli pantomimę „Etiuda z plakatem”. Sposób, w jaki pracowali nasi uczniowie, oraz ich umiejętności są naprawdę godne podziwu. Pan Piotr przygotował podkład muzyczny i po jednej próbie powstał 8-minutowy filmik. Wszyscy byli skupieni, uważni, włączali się w odpowiednich momentach przedstawienia. I znowu nasi uczniowie zebrali same pochwały – zdolne, grzeczne, chętne do pracy.

Niestety nasze warsztaty dobiegły końca. Pozostało już tylko spakować się, posprzątać pokój i zjeść obiad. Wtedy dowiedzieliśmy się, że w pałacu straszy… Na szczęście już wyjeżdżaliśmy.

Takie to były warsztaty. Zapamiętamy je na długo.

Opiekun Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka”

Maria Szubert

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica