Zimowe prace na zapleczu

2024-02-01

Posuwają się prace przy budowie nowego Zakładu Komunalnego i Punktu PSZOK w Jasienicy. Zima to okres, w którym roboty odbywają się we wnętrzach.

– Obiekt zacznie działać jeszcze w tym roku. Potrzebne jest nam takie zaplecze, w którym powiększający się tabor naszego Zakładu Komunalnego w każdych warunkach pogodowych będzie mógł przejść serwis związany z codziennym użytkowaniem. Wywożenie nieczystości na tak rozległym terenie jak gmina Jasienica odbywa się nieprzerwanie przez cały rok. Intensywne wykorzystanie sprzętu niesie więc za sobą konieczność szczególnego zadbania o jego sprawność, również podczas zimy i mrozów. Odpowiednio przystosowane do takich celów zaplecze Zakładu Komunalnego znacznie poprawi wypełnianie takich zadań – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. Dodaje, że zaplecze Zakładu Komunalnego będzie wykorzystane również do właściwego parkowania i serwisowania innych urządzeń i pojazdów, np. do odśnieżania czy czyszczenia infrastruktury technicznej gminy. – Zadań pod tym względem samorządom przybywa, nowy obiekt będzie więc w pełni wykorzystany – mówi.

Przypomnijmy, na wybudowanie Zakładu Komunalnego z dużym zapleczem technicznym oraz  nowym Punktem Selektywnej Zbiórki Odpadów wójt Janusz Pierzyna pozyskał blisko 5 mln zł dofinansowania z programu Polski Ład, całość ma kosztować 11,1 mln zł. Obiekt powstaje na działce obok obecnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, ma ona powierzchnię 1,3 hektara. Właśnie z myślą o nowoczesnym i funkcjonalnych zakładzie komunalnym na wniosek wójta Janusza Pierzyna Gmina zakupiła grunt jeszcze w 2004 r. Powstaje budynek biurowy z recepcją do obsługi interesantów na parterze, a także szatnie dla pracowników asenizacji oraz pomieszczenia techniczne i magazynowe. Piętro przewidziano na część biurową z pomieszczeniami socjalnymi dla pracowników Zakładu Komunalnego i archiwum.

Co najważniejsze, przy budynku stanęła hala garażowa z wydzielonymi pomieszczeniami dla samochodów, sprzętu, a także stanowiska dla pojazdów asenizacyjnych, wymagających specjalnych warunków obsługi. W hali zaplecza będzie również kanał serwisowy. Kubatura budynku wynosi 3 449 m sześc., powierzchnia użytkowa – 699,8 mkw., z kolei hali – 6 301,3 m sześc. kubatury i 895,1 mkw. powierzchni użytkowej. Jeszcze przed zimą roboty osiągnęły tzw. stan surowy zamknięty, dzięki czemu dalsze prace wykończeniowe wykonywane są we wnętrzach. Trwają prace związane z instalacjami wentylacji i klimatyzacji. Wykonywane są posadzki cementowe, gładzie oraz instalacja c.o. w pomieszczeniach garaży.

Zakład Komunalny w Jasienicy dysponuje sześcioma samochodami asenizacyjnymi, przeznaczonymi do wywozu nieczystości ciekłych z szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków.

Nowy Zakład Komunalny będzie gotowy w październiku.

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica