Projekt na S52 w Grodźcu

2024-02-05

Francuska firma Safage wykona projekt zjazdu w Grodźcu na S52. – Cieszy, że tak wyraźnie przybliża się budowa tego kluczowego skrzyżowania na drodze ekspresowej S52 – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Chodzi o zjazd od strony Bielska i wjazd w kierunku Cieszyna na drogę ekspresową S52 w Grodźcu, a więc węzeł na północnej nitce dwupasmówki. Podobny zjazd w przeciwnym kierunku na południowej jezdni już istnieje w pobliżu, w Świętoszówce. Katowicki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad jeszcze pod koniec ub.roku ogłosił przetarg na wykonanie projektu, w styczniu został on rozstrzygnięty.

Spośród sześciu zgłoszeń najkorzystniejszą ofertę – 1,3 mln zł – zaproponowała firma Safage z Francji, która posiada w Polsce swoje przedstawicielstwo. Właśnie z nią podpisano umowę na wykonanie projektu, a także wsparcie podczas późniejszego przetargu i nadzór autorski nad samą budową zjazdu.

Przypomnijmy, od wielu lat wójt Janusz Pierzyna zabiegał o budowę zjazdu w tym miejscu. – Głównym powodem jest rozsądne rozładowanie dużego natężenia ruchu samochodowego na terenie Jasienicy i ułatwienie dojazdu mieszkańcom nie tylko z sołectw z tej części naszej gminy, ale i sąsiednich miejscowości. Dogodne połączenie z drogą ekspresową znacząco też wpłynie na zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami w tym rejonie, zwłaszcza, że uzyskujemy dostęp do ciepłych źródeł i mamy plany gospodarczego ich wykorzystania – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Jeszcze w 2022 r. na zaproszenie wójta do Jasienicy przyjechał Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wraz z Wiceministrem Rodziny i Polityki Społecznej Stanisławem Szwedem oraz Ministrem Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorzem Pudą. Następnie 24 lipca minister Andrzej Adamczyk uroczyście podpisał w Grodźcu tzw. Program Inwestycji, rozpoczynając tym samym procedurę budowy połączenia.

Projekt ma zawierać budowę węzła drogowego częściowo bezkolizyjnego (typu WB) z niezbędną infrastrukturą zapewniającą połączenie drogi powiatowej z ekspresową. Obejmie budowę pasa włączenia na drogę ekspresową w relacji Grodziec-Cieszyn, pasa wyłączenia z drogi ekspresowej w relacji Bielsko-Biała-Grodziec, a także budowę łącznicy wjazdowej i wyjazdowej oraz skrzyżowania na drodze powiatowej. Powstanie też odpowiednie do konstrukcji oświetlenie drogowe i elementy chroniące środowisko.

Jak informują w katowickim oddziale GDDKiA, nowe połączenie umożliwi rozładowanie istniejącego natężenia ruchu na węźle S52 w Jasienicy. Obecnie średni dobowy ruch w tym miejscu wynosi ponad 41 tys. pojazdów. Węzeł w Jasienicy obsługuje łącznie pięć gmin, w tym Brenną i Skoczów, co powoduje okresowe zatory i tworzenie się kolejki pojazdów na zjedzie z drogi ekspresowej. Budowa nowego wjazdu i zjazdu S52 w rejonie istniejącego wiaduktu nad S52 na drodze powiatowej Grodziec-Bielowicko powinna skierować tam z węzła Jasienica co najmniej jedną czwartą ruchu.

Inwestycja odciąży również istniejący układ dróg lokalnych. Na S52 powstaną pasy wyłączenia i włączenia o długości ok. 700 m, a także łącznice wyjazdowa i wjazdowa o długości ok. 250 m. Oświetlenie drogowe zasilane energią odnawialną z magazynem energii zostanie zbudowane na odcinku 1,5 km. Przygotowanie inwestycji zaplanowano na lata 2024-2026.

Zobacz też:

Nagroda dla pszczelarza

Krzysztof Gruszka, właściciel pasieki w Międzyrzeczu Górnym, został uhonorowany Srebrną Odznaką Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Medal dla Jasienicy

Gmina Jasienica otrzymała jubileuszowy medal Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej.

WÓJT GOŚCIEM RADIA BIELSKO

O geotermii w Grodźcu, budowie nowego węzła na trasie S-52 w tej samej miejscowości, rewitalizacji starej drogi Bielsko-Biała - Cieszyn, defibrylatorze w Jasienicy i finale WOŚP mówił wójt Janusz Pierzyna w Radiu Bielsko.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica