Targ także we wtorek

2024-02-13

Woda na 1 400 metrach głębokości ma temperaturę blisko 46 st. C, a drążenie trwa w dalszym ciągu. – To dobra wiadomość dla naszych planów związanych z wykorzystaniem ciepłych podziemnych wód – informował wójt radnych podczas sesji w czwartek 25 stycznia.

Przypomnijmy, trwają prace przy wykonaniu odwiertu do źródeł geotermalnych, obecnie wiertła dotarły do 1 400 m głębokości. – Badania wykazały, że woda osiąga temperaturę 45,8 st. C. A mamy jeszcze do wywiercenia 400-500 metrów, można więc się spodziewać, że im głębiej, tym woda będzie cieplejsza. Tym bardziej, że dotarliśmy do skał porowatych, a więc takich, w których gromadzi się ciepła woda – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Na wniosek wójta radni przyjęli też nowy regulamin targowiska gminnego w Jasienicy. Według niego oprócz dotychczasowych dni targowych – piątku i soboty – handel będzie się odbywał również we wtorki. – To odpowiedź na oczekiwania zarówno sprzedawców, jak i samych mieszkańców, aby handel odbywał się również w środku tygodnia i można było dokonać zakupów świeżych towarów – wyjaśnia Janusz Pierzyna. Dodaje, że już wkrótce przy targowisku staną elementy małej architektury, m.in. ławki. – Przy okazji zakupów będzie więc można spokojnie porozmawiać ze spotkanymi znajomymi, wymienić się opiniami, co sprzyja integracji naszej społeczności – dodaje nasz wójt.

Poinformował także o sprzedaży kolejnej działki – firmie Sempra-Technic Biel SJ o powierzchni 1 ha za cenę 2 484 600 zł brutto. Łącznie od momentu powstania Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej ze sprzedaży gruntów wpłynęło do gminnego budżetu już 63 267 874,08 zł. Zakończono też remonty i przebudowy dróg gminnych, razem 26 odcinków we wszystkich sołectwach gminy Jasienica. Prace objęły odcinki o łącznej długości 4,1 km za kwotę 3 107 474 zł.

Aby usprawnić obsługę wywozu nieczystości z gospodarstw domowych, na wniosek wójta radni przegłosowali 861 tys. zł na zakup dwóch kolejnych wozów asenizacyjnych. Tym samym Zakład Komunalny będzie więc dysponował ośmioma pojazdami tego typu.

Jak wyjaśnia Janusz Pierzyna, w odpowiedzi na nakazane Gminie przepisami wzmożone kontrole gospodarstw domowych pod kątem prawidłowego odprowadzania ścieków, wzmogło się też zapotrzebowanie na usługi wywozu. – Temat wzbudza emocje, bo wiele osób pozbywało się ścieków w sposób niewłaściwy, przez lata mieszkańcy nie zamawiali wywozu, więc nie płacili za to. Zapomina się, że mieli 23 lata na uregulowanie spraw pozbywania się nieczystości w sposób zgodny z przepisami, uchwalonymi w 2001 r. Pomijając już fakt, że nowotwory dziesiątkują nasze społeczeństwo między innymi przez zanieczyszczenie środkami chemicznymi, których używa się do prania i sanitariatów – mówił wójt.

Większe zainteresowanie wywozem spowodowało, że jednocześnie wydłużyły się kolejki oczekiwania przyjazd wozu asenizacyjnego. – Liczymy, że zakup kolejnych tego typu pojazdów skróci czas oczekiwania, tym bardziej, że nie tylko Zakład Komunalny się tym zajmuje, ale podobną usługę świadczą firmy prywatne – dodaje Janusz Pierzyna.

W tym roku rozpocznie się także rozbudowa drogi publicznej w sołectwach Biery i Świętoszówka. Na to zadanie wójt wcześniej pozyskał dofinansowane ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych kwotą 5 mln zł i dodatkowym dofinansowaniem w wysokości 550 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Całość ma kosztować blisko 8,5 mln zł, a prace mają ruszyć już w tym roku. – To bardzo oczekiwana inwestycja, dlatego zależy nam, aby jak najszybciej ją rozpocząć i przeprowadzić – wyjaśniał wójt.

Na przebudowę odcinka drogi Kościelnej w rejonie nowej strażnicy OSP Łazy przeznaczono 483 tys. zł. – Ukończono przebudowę skrzyżowania tej drogi z drogą powiatową z Jasienicy w kierunku Bielowicka i już mamy sygnały od mieszkańców, jak bardzo poprawiła się widoczność i tym samym bezpieczeństwo. Obecnie będziemy przebudowywać odcinek, który ułatwi wyjazd strażaków na drogę w czasie sytuacji alarmowych – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna.

Sam budynek strażnicy w Łazach, a właściwie wielofunkcyjny obiekt przeznaczony dla całej społeczności sołectwa, jest już na ukończeniu. Na wniosek wójta przeznaczono 140 tys. zł na zakup wyposażenia – stołów i krzeseł.

Zobacz też:

ZMARŁ ŚP. DH FRANCISZEK DZIDA

Z głębokim smutkiem składamy kondolencje z powodu śmierci śp. dh. Franciszka Dzidy, który przez wiele lat pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Dolnym.

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

W sali widowiskowej Drzewiarza w Jasienicy w sobotę 13 kwietnia przeprowadzono powiatowy etap turnieju wiedzy pożarniczej. Zwycięzcy wezmą udział w etapie wojewódzkim turnieju.

Wybory do Sejmiku i Rady Powiatu

Podczas wyborów samorządowych w niedzielę 7 kwietnia mieszkańcy gminy Jasienica wybrali swoich reprezentantów do Rady Powiatu Bielskiego oraz Sejmiku Województwa Śląskiego.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica