Kapsuła ratunkowa dostępna

2024-02-14

Specjalna kapsuła z defibrylatorem została zamontowana na ścianie Urzędu Gminy w Jasienicy.

W ostatnich dniach na ścianie budynku Urzędu Gminy Jasienica przed wejściem od strony ul. Strumieńskiej została zamontowana „kapsuła ratunkowa”. Wewnątrz umieszczono zestaw do ratowania życia dzieci i dorosłych w przypadku zatrzymania akcji serca – defibrylator AED marki Philips FRx z osprzętem.

– To zestaw łatwy w użyciu, a więc właściwie każdy może go użyć w sytuacji ratowania życia innej osoby. Trzeba pamiętać, że przypadki zatrzymania akcji serca zdarzają się coraz częściej, toteż zależało nam, aby udostępnić urządzenie ratujące życie w takich sytuacjach – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Miejsce umieszczenia kapsuły nie zostało wybrane przypadkowo. Urząd Gminy zlokalizowany jest w samym centrum administracyjnym gminy, w pobliżu są jeszcze inne instytucje, w których często mieszkańcy załatwiają swoje życiowe sprawy, m.in. Zakład Komunalny, Komisariat Policji, szkoła, sklepy, apteka, a od niedawna – w piątki i soboty – także gminne targowisko.

Przy pomocy defibrylatora każdy – nawet bez wcześniejszego przeszkolenia medycznego – z łatwością może podjąć skuteczną akcję w przypadku nagłego zatrzymania akcji serca innej osoby. Umożliwiają to intuicyjne instrukcje graficzno-głosowe oraz pełna automatyka urządzenia. Aparat automatycznie sprawdza rytm serca i pozwala na wykonanie defibrylacji tylko wtedy, kiedy jest ona konieczna.

Urządzenie od razu po włączeniu wydaje wyraźne komunikaty głosowe wraz z instruktażem Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. W ten sposób krok po kroku prowadzi osobę udzielającą pomocy od momentu przyklejenia elektrod na ciele pacjenta, przez wykonanie szybkiej defibrylacji aż do podjęcia RKO.

Co ważne, elektrody urządzenia można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku dzieci wystarczy za pomocą specjalnego klucza znajdującego się w zestawie przełączyć urządzenie w tryb pediatryczny.

Dla każdego, kto decyduje się na użycie aparatu, zapewne będzie ważne, że zaraz po otwarciu kapsuły i wyjęciu defibrylatora strażacy OSP Jasienica otrzymają komunikat na telefon komórkowy. Dzięki temu będą oni w stanie zlokalizować miejsce użycia defibrylatora, zaalarmować Państwowe Ratownictwo Medyczne i przybyć z pomocą.

Cena, która zapłaciła Gmina za to urządzenie to: 8 497,76 złotych.

Zobacz też:

ZMARŁ ŚP. DH FRANCISZEK DZIDA

Z głębokim smutkiem składamy kondolencje z powodu śmierci śp. dh. Franciszka Dzidy, który przez wiele lat pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Dolnym.

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

W sali widowiskowej Drzewiarza w Jasienicy w sobotę 13 kwietnia przeprowadzono powiatowy etap turnieju wiedzy pożarniczej. Zwycięzcy wezmą udział w etapie wojewódzkim turnieju.

Wybory do Sejmiku i Rady Powiatu

Podczas wyborów samorządowych w niedzielę 7 kwietnia mieszkańcy gminy Jasienica wybrali swoich reprezentantów do Rady Powiatu Bielskiego oraz Sejmiku Województwa Śląskiego.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica