Jedenastu chętnych na kolej

2024-02-16

Jedenaście firm i konsorcjów firm zgłosiło swoją ofertę w przetargu na projekt modernizacji linii kolejowej nr 190 przebiegającej przez teren gminy Jasienica. Do dalszego postępowania dopuszczono sześć ofert.

Pod koniec ubiegłego roku spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiła przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego dla inwestycji „Rewitalizacja linii kolejowej nr 190 na odcinku Skoczów – Bielsko-Biała jako niezbędny element połączenia Śląska Cieszyńskiego z Krakowem (Cieszyn – Skoczów – Bielsko-Biała – Wadowice – Kraków)”. Termin zgłaszania ofert upłynął 22 stycznia, zgłosiło się 11 firm, ale PKP podaje, że jedynie 6 zmieściło się w kwocie, jaką spółka przeznaczyła na realizację zadania, a więc w 13 983 215,70 zł brutto.

Przypomnijmy, że wójt Janusz Pierzyna zabiegał o przywrócenie do użytku zbudowanej przed ponad 120 laty linii i namawiał miasta, gminy i powiaty regionu do szukania rozwiązań, które umożliwiłyby sfinansowanie tej drogiej inwestycji, szacowanej na ok. 350 mln zł. Ostatecznie samorządy zrzeszone w Aglomeracji Beskidzkiej, w której Zarządzie zasiada Janusz Pierzyna, doprowadziły do pozyskania dofinansowania ze środków zewnętrznych. Swój udział w projekcie zadeklarowało również samorządowe Województwo Śląskie oraz kolej.

Prace projektowe będą realizowane w latach 2024-2027, natomiast budowa jest przewidziana na lata 2027-2029. Projekt ma uwzględnić budowę nowych i przebudowę istniejących stacji i przystanków, również na terenie gminy Jasienica. Wszystkie obiekty zostaną wyposażone w wiaty, ławki oraz jasne oświetlenie, przewidziano odpowiednie dostosowanie peronów ułatwiających wsiadanie i wysiadanie z pociągu, jak również przystosowanie do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Przebudowany odcinek linii kolejowej zostanie dostosowany do kursowania pociągów z prędkością 80 km/h z możliwością odcinkowego zwiększenia prędkości do 100, a nawet do 120 km/h.

Zobacz też:

ZMARŁ ŚP. DH FRANCISZEK DZIDA

Z głębokim smutkiem składamy kondolencje z powodu śmierci śp. dh. Franciszka Dzidy, który przez wiele lat pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Międzyrzeczu Dolnym.

POWIATOWY TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

W sali widowiskowej Drzewiarza w Jasienicy w sobotę 13 kwietnia przeprowadzono powiatowy etap turnieju wiedzy pożarniczej. Zwycięzcy wezmą udział w etapie wojewódzkim turnieju.

Wybory do Sejmiku i Rady Powiatu

Podczas wyborów samorządowych w niedzielę 7 kwietnia mieszkańcy gminy Jasienica wybrali swoich reprezentantów do Rady Powiatu Bielskiego oraz Sejmiku Województwa Śląskiego.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica