Ćwiczenia Gaśnicze na Strefie Ekonomicznej

2024-05-23

Dwanaście jednostek OSP z gminy Jasienica oraz jedna z OSP Ligota w dniach 15-17 maja wzięły udział w ćwiczeniach strażackich na terenie Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej w Międzyrzeczu Dolnym.

Scenariusz gminnych ćwiczeń z rozpoznania operacyjnego oraz taktyki działań gaśniczych zakładał pożar w obiektach produkcyjno-magazynowych. Z informacji uzyskanych od kierownika zakładu wynikało, że w zadymionym pomieszczeniu magazynowym palet znajdowały się trzy osoby poszkodowane.

Pierwszym celem ćwiczeń było zapoznanie uczestników z zakładem RAWIBOX Jasienica oraz z potencjalnymi zagrożeniami mogącymi wystąpić na jego terenie. Ważnym elementem było zrozumienie specyfiki obiektu oraz lokalizacji najbardziej narażonych na pożar miejsc.

Drugim celem było doskonalenie umiejętności prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczej w zakładzie produkcyjno-magazynowym. Ćwiczenia pozwoliły strażakom na praktyczne sprawdzenie swoich umiejętności oraz na przećwiczenie różnych scenariuszy pożarowych, co jest kluczowe dla skutecznego działania w rzeczywistych sytuacjach awaryjnych.

Kolejnym celem była ocena stopnia przygotowania jednostek ochrony przeciwpożarowej oraz innych służb i podmiotów współdziałających podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Ważne było sprawdzenie, jak dobrze poszczególne jednostki są przygotowane do współpracy i jak skutecznie potrafią działać w sytuacjach kryzysowych.

Ostatnim celem było doskonalenie działań przy użyciu drabiny mechanicznej MAGIRUS z OSP Mazańcowice. Użycie specjalistycznego sprzętu, takiego jak drabina mechaniczna, jest nieodzowne w sytuacjach, gdzie dostęp do wyższych partii budynków jest utrudniony.

Ćwiczenia te były nie tylko doskonałą okazją do sprawdzenia gotowości operacyjnej strażaków, ale także do zacieśnienia współpracy między poszczególnymi jednostkami. Działania przeprowadzone w ciągu tych trzech dni pozwoliły na wyciągnięcie wniosków, które z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w przyszłości.

Organizatorem ćwiczeń był komendant Gminny, st. kapitan Artur Duława.

foto Leszek Buzderewicz

Zobacz też:

Wójt ponownie w Zarządzie Aglomeracji

Wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna ponownie został wybrany do Zarządu Aglomeracji Beskidzkiej na nową kadencję.

Remonty Orlików

Generalny remont przejdą dwa kompleksy sportowe Orlik w Rudzicy i Mazańcowicach. Prace rozpoczną się po przeprowadzeniu postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy robót.

Sukcesy młodych tyczkarek z UKS Olimp Mazańcowice

W sobotę, 11 czerwca, stadion w Sosnowcu stał się areną emocjonujących zmagań sportowych podczas Mistrzostw Śląska w Lekkiej Atletyce Młodzików. Wydarzenie przyciągnęło liczne grono utalentowanych młodych sportowców, w tym reprezentantki Gminy Jasienia z Uczniowskiego Klubu Sportowego Olimp Mazańcowice.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica