Ogród tradycji zaprasza

2024-07-02

Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna i Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy zapraszają do odwiedzenia sal ekspozycyjnych Ogrodu Tradycji i udziału w programie Szlak Śladami Rewolucji Przemysłowej.

– Zapraszamy do naszego Ogrodu Tradycji, a także odwiedzenia partnerskich placówek w Goleszowie, Nydku i Wędryni. Warto poznać ciekawe dzieje naszego Śląska Cieszyńskiego oraz jego gospodarcze i przemysłowe dziedzictwo – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Pawilon Centrum Wystawienniczo-Informacyjnego „Ogród Tradycji” mieści się na terenie kompleksu Drzewiarza obok głównego budynku. Miejsce powstało w celu rozwoju turystyki i edukacji kulturalnej oraz jest częścią projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”, realizowanego wspólnie z partnerami z Goleszowa oraz Nydka i Wędryni po czeskiej stronie granicy. Od początku maja trwa program lojalnościowy Szlaku „Śladami rewolucji przemysłowej”, prowadzącego właśnie przez ekspozycje powstałe w ramach projektu: jasienicki Ogród Tradycji, makietę dawnej cementowni w Goleszowie, piece wapienne w Wędryni oraz Drzewionkę w Nidku. Po udokumentowaniu pobytu we wszystkich czterech miejscach można odebrać upominek: koszulkę, grę memory, puzzle albo quiz edukacyjny „Znasz Śląsk Cieszyński?”. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej programu https://visitindustrial.travel.

Przypomnijmy, że w ramach transgranicznego projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej” na terenach Drzewiarza powstał pawilon wystawienniczo-informacyjny. Jego koszt wyniósł 1 734 285,28 zł, z czego 262 591,72 euro (ponad 1,2 mln zł) wójt pozyskał z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska. Dodatkowe wyposażenie obiektu kosztowało 56 683,14 zł, z czego 31 813 zł wójt pozyskał z Programu Operacyjnego dla Województwa Śląskiego 2014-2020.

Oprócz Punktu Informacji Turystycznej w pawilonie stworzono stałą ekspozycję na temat wynalazcy urodzonego w Bierach Józefa Bożka. Działał w Pradze, według własnego pomysłu skonstruował silnik parowy i pojazd nim napędzany. W pawilonie można zapoznać się z makietami warsztatu napędzanego przy pomocy maszyny parowej oraz mobilnego pojazdu napędzanego silnikiem parowym według konstrukcji wynalazcy z Bierów. Makieta i model parowego traktora są wykorzystywane w czasie odwiedzin turystów i grup szkolnych do prezentacji sposobu działania i zastosowania silnika parowego.

W pawilonie odbywają się również warsztaty z zakresu wyrobu ceramiki, szkła, malarskie, rzeźbiarskie i kulinarne, na których szczególną wagę przykłada się do tradycyjnej kuchni regionalnej. Ośrodek dysponuje specjalistycznymi piecami, przeznaczonymi do wytopu i kształtowania szkła, wypalania ceramiki, a także tradycyjnego wypieku chleba. Przestrzeń wystawiennicza oprócz ekspozycji postaci i dokonań Józefa Bożka prezentuje m.in. tradycje przemysłowe miejscowości gminy Jasienica, przede wszystkim powstania i wpływu na rozwój regionu fabryki mebli. 

Zobacz też:

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica