Wendelinaria 2024

2024-07-05

Przez dwa dni, 21 i 22 czerwca w GOK Rudzica odbywała się dziewiąta już edycja „Wendelinarii”, organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Rudzicy.

Te cieszące się rosnącą popularnością i prestiżem spotkania są nie tylko okazją do zgłębienia różnych dziedzin wiedzy, lecz także promują Rudzicę i nasz cały region. To także coroczne wydarzenia integrujące lokalną społeczność poprzez bogaty i zróżnicowany program kulturalny.

Pierwszego dnia podczas otwartego seminarium naukowego swoje referaty prezentowało liczne grono wybitnych naukowców, reprezentujących uczelnie z całej Polski. Hasło przewodnie seminarium brzmiało „Cała prawda, też prawda i post-prawda. O prawdziwych wyzwaniach współczesności”. Interesującym wystąpieniom przysłuchiwali się licznie zgromadzeni goście i mieszkańcy naszej gminy. Po debatach organizatorzy zaprosili przybyłych do Doliny św. Wendelina – to od imienia świętego i jego kultu w Rudzicy wzięło nazwę samo wydarzenie. Dla wielu gości był to pierwszy kontakt z Rudzicą i tym miejscem.

W sobotę 22 czerwca zorganizowano natomiast spotkanie z włoską kulturą pod hasłem „Z ziemi włoskiej… do Rudzicy”. O wywodzącej się z Włoch grze boccia opowiadał przygotowujący się do udziału w tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu rudziczanin Damian Iskrzycki. Swoje fotoreportaże z włoskich podróży zaprezentował z kolei Damian Świńczyk, zaś o tamtejszej kulturze wina opowiadał Mariusz Zienkiewicz. Ogromne wrażenie na zebranych zrobił także brawurowy występ zespołu Burzej Brass Band, który zakończył się owacją na stojąco. Gromkie brawa otrzymała także Halina Borowska, która została laureatką przeprowadzonego podczas spotkania konkursu wiedzy o Włoszech. Całość sobotniego wydarzenia moderował i koordynował zagorzały italofil Kamil Cekiera.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za dwa dni niezwykle przyjemnych, owocnych i poszerzających naszą wiedzę spotkań. Mogły się one odbyć dzięki bezinteresowności wielu osób, które poświęciły swój czas, energię i prac. Wdzięczni jesteśmy naszym Gościom za to, że przybyli do Rudzicy i dzielili się swoją wiedzą. Dziękujemy komitetowi organizacyjnemu w składzie: dr Kamil Cekiera, dr Rafał Cekiera, Damian Świńczyk i Jolanta Zienkiewicz, a także wszystkim pomagającym w przygotowaniu „Wendelinarii”. Dziękujemy także za wsparcie Starostwu Powiatowemu w Bielsku-Białej oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Jasienicy filia w Rudzicy, bez których organizacja wydarzenia na taką skalę nie byłaby możliwa.

W imieniu Towarzystwa Miłośników Rudzicy Jolanta Zienkiewicz

 

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.

Foto: Damian Świńczyk

Zobacz też:

Sukces Zespołów z Mazańcowic

Sukces na Festiwalu w Prewezie odniosły mazańcowiskie zespoły „Veravoce” dyrygowany przez Magdalenę Przemyk oraz Chór Hejnał Mazańcowice pod batutą Krzysztofa Przemyka.

Rok na Lokalnym Targowisku: Opowieść o Czterech Porach Roku

Ekologiczne Targowisko w Jasienicy ma już rok. Kolorowe i pełne życia bardzo szybko stało się miejscem nie tylko sprzedaży poszukiwanych produktów, zwłaszcza sezonowych, ale i spotkań sąsiadów, rolników, producentów i rzemieślników, a także sprzedawców, mieszkańców gminy Jasienica i okolic.

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica