Na zaproszenie wójta Janusza Pierzyny w czwartek 3 października w sprawie likwidacji szkód powodziowych do Jasienicy przyjechał minister Marcin Kierwiński, Pełnomocnik rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.
– Cieszę się z zainteresowania pana ministra naszym regionem. Dzięki temu mamy okazję pokazać mu ogrom zniszczeń i jednocześnie przekazać mu nasze wnioski dotyczące tego typu katastrof, usuwania ich skutków, ale też rozwiązań umożliwiających zapobieganiu tak wielkim stratom. Nie była to pierwsza duża powódź, która przeszła przez nasze tereny, mamy doświadczenia w walce z żywiołem i jego skutkami – wyjaśnia Janusz Pierzyna.
W spotkaniu uczestniczyli również:
Wójt przedstawił ministrowi i zebranym skalę zniszczeń w gminie Jasienica. Poinformował również o liczących 6 dekad staraniach miejscowej społeczności o budowę zbiornika retencyjnego w Międzyrzeczu, który pozwoliłby zebrać wody powodziowe, ograniczając straty spowodowane wielką wodą.
Wśród przedstawionych ministrowi wniosków, potwierdzonych przez służby uczestniczące w walce z powodzią i pierwszymi jej skutkami, wójt wymienił konieczność zmiany przepisów dotyczących zarówno usuwania rumoszu w korytach rzek, jak i odbudowy zniszczeń w korytach rzek w sąsiedztwie dróg. Obecnie nawet w tak wyjątkowych okolicznościach gminy nie mogą ingerować w korytach rzek, m.in. szybko usuwając powalone drzewa, blokujące przepływ wody.
Po krótkim spotkaniu w Urzędzie Gminy Jasienica minister Marcin Kierwiński w towarzystwie zaproszonych służb i reszty uczestników spotkania dokonał weryfikacji najbardziej zniszczonych rejonów gminy Jasienica, a więc terenów przy szkole w Jasienicy, osuwiska przy ul. Międzyrzeckiej w Jasienicy, a także terenów przeznaczonych pod przyszły zbiornik retencyjny.
Powódź w gminie Jasienica
Wylały rzeki Iłownica i Wapienica oraz potoki Jasienica, Rudawka, Międzyrzecki, a także Kanał Młynówka.
Zalanych zostało 410 budynków i 32 gospodarstwa. W wyniku zagrożenia wodą powodziową doszło do ewakuacji 17 osób z 5 budynków.
Z budynków użyteczności publicznej zalane zostały:
Zalane zostały również socjalne budynki gminne, m.in. Rudzica 42, Międzyrzecze Górne 98, a także tereny rekreacyjne w Międzyrzeczu Dolnym wraz z boiskiem, tężnią i budynkiem, świeżo po remoncie i rozbudowie.
Uszkodzone zostały 4 pompownie ścieków, 4 kładki dla pieszych i 16 obiektów mostowych, odcinek drogi pomiędzy Jasienicą a Międzyrzeczem Górnym w wyniku osuwiska stał się nieprzejezdny.
W akcji brało udział 12 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnej w gminie Jasienica. Użyto 13,5 tys. worków wykorzystując 330 ton piasku.
Zdjęcia na naszym facebooku Jasienica po godzinach
O postępach w usuwaniu skutków powodzi na terenie gminy Jasienicy oraz o ciągle rosnących wydatkach na oświatę mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji w czwartek 31 października.
Gminna Biblioteka Publiczna w Jasienicy zaprasza na Festiwal Słowa „Utkane ze słów”. W wydarzeniach festiwalowych można wziąć udział bezpłatnie, ale na niektóre trzeba się wcześniej zapisać.
Pieniądze na odbudowę boiska w Jasienicy
We wtorek, 5 listopada, Wójt Gminy Jasienica, Janusz Pierzyna, podpisał umowę z dyr. Generalnym członkiem zarządu firmy ArcelorMittal Poland S.A., Wojciechem Koszutą, dotyczącą odbudowy zniszczonego boiska przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Jasienicy.