Dwie osoby, zespół i firma, związane z gminą Jasienica, zostały nominowane do tegorocznego konkursu Osobowość Ziem Górskich Koalicji Marek Ziem Górskich. Można już na nie oddawać swój głos w plebiscycie internetowym.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Osobowością Ziem Górskich został wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.
W tegorocznej edycji w poszczególnych kategoriach z gminy Jasienica zostali nominowani:
Koalicja Marek Ziem Górskich organizuje konkurs, mając na celu wyróżnienie osób, organizacji i firm z terenu Polski, Słowacji i Czech, które poprzez swoją działalność przyczyniają się do rozwoju i promocji ziem górskich. Na nominowanych od 12 do 20 listopada można oddać swój głos do czego gorąco zachęcamy. Głos można oddać w plebiscycie na stronie:
https://sites.google.com/pgit.pl/konkurs-kmzg-2020/g%C5%82osowanie?authuser=0
Sylwetki nominowanych z gminy Jasienica:
To przykład firmy, która łączy tradycję z nowoczesnym podejściem. Założona w 1992 roku przez rodziny Czakon i Szczypka, dziś obejmuje już drugie i trzecie pokolenie. Od początku stawiała na najwyższą jakość usług i zadowolenie klientów, co przyniosło dynamiczny rozwój. Z małej działalności stała się prosperującą spółką z sześcioma halami usługowymi. Firma zawdzięcza sukces także swojej stabilnej, doświadczonej załodze, składającej się z najlepszych specjalistów w branży. Dzięki ich zaangażowaniu GELP spełnia wysokie wymagania klientów, zachowując elastyczność i indywidualne podejście. Rodzinne wartości, doświadczenie i nowoczesność czynią z GELP wzór lokalnego przedsiębiorstwa.
Dziennikarz od 1992 r., reporter miejski, opisujący codzienne życie regionu bielskiego, żywieckiego i cieszyńskiego. Pilny sprawozdawca prac samorządów, m.in. w Gazecie Wyborczej, Trybunie Śląskiej, Dzienniku Zachodnim. Ma wieloletnie doświadczenie w redagowaniu gazet codziennych i czasopism, był sekretarzem redakcji Trybuny Śląskiej i redaktorem naczelnym kwartalnika „Akademia”, a ostatnio miesięcznika „Jasienica”. Od ponad 15 lat jako redaktor naczelny, a następnie redaktor prowadzący związany z „Gazetą Beskidzką”, w której co miesiąc opisuje życie beskidzkich lasów, fauny, flory i mieszkańców gór, pracujących na rzecz ochrony przyrody. Cechuje go lekkość pióra oraz rzetelność w przedstawianiu tematów, a w życiu codziennym niezwykłe poczucie humoru. Zajmuje się też fotografią reporterską, udziela się w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoją wielką pasją – literaturą. Pieszy miłośnik Beskidów Żywieckiego, Śląskiego i Małego.
Zasługuje na nagrodę za wybitny wkład w pielęgnowanie tradycji folklorystycznych. Powstał w 1983 roku jako Zespół Pieśni i Tańca „Holajnicy”, a od 2013 roku działa pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. W tym roku obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Założyciel śp. Janusz Kobza przez lata pełnił rolę kierownika artystycznego, a obecnie zespół prowadzą Agnieszka Kanafek i Wojciech Kobza. Grupa jest wielopokoleniowa i wykonuje pieśni oraz tańce Ziemi Żywieckiej, Cieszyna, a także tańce słowackie i zakopiańskie. Tradycyjną kapelę uzupełniają dudy, trąbity i fujarki. Zespół z sukcesami występuje na scenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając liczne wyróżnienia m.in. we Francji, Czechach, Niemczech, Serbii i na Węgrzech. „Dudoski” są ambasadorem góralskiej kultury, zachowując tradycję i łącząc pokolenia.
Mieszkaniec Rudzicy, nominowany do tytułu Sportowca Ziem Górskich za wyjątkowe osiągnięcia w paraolimpijskiej dyscyplinie boccia. Mimo rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i poruszania się na wózku od 8. roku życia, Iskrzycki zdobył liczne medale na arenie krajowej i międzynarodowej. Od 10 lat z sukcesami uprawia boccię, od 2015 roku regularnie zdobywa najwyższe laury, jest wielokrotnym Mistrzem Polski, Wicemistrzem Europy z 2017 r., srebrnym i brązowym medalistą Mistrzostw Europy w Rotterdamie w 2023 r., został pierwszym zawodnikiem bocci wybranym do programu Team 100 dla najlepszych Polskich Sportowców. Trenuje pod okiem Kamila Skwaryło i z operatorem rampy Dariuszem Borowskim. Reprezentuje BZSR „Start” Bielsko-Biała i działa także jako trener młodzieży. W tym roku zakwalifikował się na Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024, co czyni go jednym z najwybitniejszych sportowców regionu. W swoim olimpijskim debiucie zajął czwarte miejsce w rozgrywkach w bocci.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.