Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyrzeczu Górnym

2024-11-12

Jak co roku mieszkańcy gminy Jasienica godnie uczcili Narodowe Święto Niepodległości, wspominając pokolenia mieszkańców Śląska Cieszyńskiego walczących o wolność Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców pod pomnikiem upamiętniającym mieszkańców gminy poległych w walce o wolną Polskę oraz pod krzyżem ofiar katastrofy smoleńskiej. Kwiaty złożyli wójt Janusz Pierzyna oraz przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica. Miejsce pamięci znajduje się na skwerze przy Urzędzie Gminy.

Tegoroczne główne obchody zorganizowano w Międzyrzeczu Górnym, gdzie w kościele parafialnym św. Marcina odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Liturgię odprawili m.in. proboszcz parafii w Międzyrzeczu Górnym ks. Jan Waluś, proboszcz parafii w Mazańcowicach ks. dziekan Piotr Grochowiecki, proboszcz parafii w Grodźcu ks. Andrzej Szczepaniak, wikariusz parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej ks. Tomasz Sroka oraz wikariusz parafii międzyrzeckiej ks. Maciej Legierski. Po mszy świętej wójt, przewodniczący Rady Gminy, delegacje samorządowe, rady sołeckie, przedstawiciele szkół oraz organizacji społecznych złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą w kościele upamiętniającą ofiary I wojny światowej. W uroczystościach wzięli udział m.in. poseł Stanisław Szwed, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Roman Marekwica, przewodniczący Rady Gminy Jasienica Czesław Machalica, zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak, radni, sołtysi, rady sołeckie, harcerze, poczty sztandarowe dwunastu jednostek OSP, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Międzyrzecza, Koła Gospodyń Wiejskich z Międzyrzecza Górnego i Dolnego, honorowi dawcy krwi, delegacje szkolne, przedstawiciele związku emerytów, inwalidów i rencistów oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. Uroczystość uświetniła orkiestra strażacka z Mazańcowic pod batutą Mieczysława Orlickiego.

Po zakończeniu oficjalnych obchodów wójt zaprosił wszystkich do „Chaty Międzyrzecze”, a więc filii Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. – Święto Niepodległości to wyjątkowa chwila do refleksji nad naszą historią, mamy dobrą okazję docenić wartości, które ukształtowały nas i nasze społeczności. Wszyscy powinniśmy przekazać młodszym pokoleniem, nie tylko pamięć o odzyskanej wolności, ale także zrozumienie, że ta wolność nie była nam dana za darmo, lecz wywalczona przez wcześniejsze pokolenia naszych przodków, często w ciężkich warunkach prześladowań i zbrojnej walki – mówił wójt Janusz Pierzyna.

I dodawał: – Zadaję sobie pytanie, czy dla współczesnych Polaków pojęcia, takie jak honor i ojczyzna mają jeszcze znaczenie, czy są już tylko pustymi hasłami na sztandarach. Obecny świat wymaga od nas wielkiej odpowiedzialności za słowa i czyny. W dobie szybkiego przepływu informacji łatwo nam zapomnieć o odpowiedzialności za prawdę, o tym, że każde wypowiedziane słowo powinno mieć znaczenie. Wolność słowa to przywilej, ale jednocześnie zobowiązanie do mówienia prawdy i zachowywania się z godnością. Współczesne pokolenie, żyjące w czasach pokoju, może nie dostrzegać, jak wielką wartością jest możliwość życia w kraju wolnym od wojny i prześladowań. Kościół i tradycje religijne przekazują nam wartości, które, niezależnie od przekonań, mogą stanowić wskazówki w codziennym życiu. Czasem zapominamy o głębszym sensie, jaki niosą ze sobą wiara i nauki, skupiając się na powierzchownych sprawach. Tymczasem wartości, takie jak honor, szacunek i odpowiedzialność powinny być dla nas fundamentem, na którym opieramy nasze życie. Dla młodych ludzi ważny jest przykład, jaki daje im starsze pokolenie. Nie wystarczy mówić o wartościach z podręczników. To nasze codzienne zachowanie, nasze czyny są dla nich rzeczywistą lekcją patriotyzmu i człowieczeństwa. Dzisiaj, gdy spotykamy się w gronie ludzi, którzy chcą uczcić Święto Niepodległości, cieszę się, że jest nas tylu, że razem możemy kontynuować tę piękną tradycję i przekazywać ją kolejnym pokoleniom – mówił wójt Janusz Pierzyna.

– Życzę nam wszystkim, byśmy mogli żyć w wolnej Polsce, byśmy mieli zawsze poczucie wspólnoty i by każdy z nas, żyjąc, pracując i troszcząc się o swoich bliskich, przyczyniał się do budowania lepszej przyszłości. Niech każdy dzień przynosi nam radość i wzmacnia więzi z innymi – dodał wójt.

W części artystycznej wystąpił Zespół Regionalny „Jasieniczanka", który wprowadził zgromadzonych w podniosły nastrój, wykonując pieśni patriotyczne. Wydarzenie poprowadził Marek Kamiński.

 

Zobacz też:

Dzień Pracownika Socjalnego

Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.

Trwa usuwanie skutków powodzi

Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.

Podziękowania dla wójta

Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica