Uczniowie klasy 7 z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grodźcu od 23 do 25 października uczestniczyli w niezapomnianej wycieczce do stolicy naszego kraju, Warszawy. W ramach programu „Podróże z klasą” Ministerstwo Edukacji Narodowej przyznało dotację na sfinansowanie tej wycieczki, umożliwiając uczniom poznawanie tradycji, kultury i osiągnięć polskiej nauki oraz historii.
Po kilkugodzinnej podróży autokarem w środę zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Powązkach Wojskowych, gdzie przewodniczka oprowadziła młodzież szlakami lektury „Kamienie na szaniec”. Uczniowie poznali wzruszającą historię Rudego, Zośki i Alka, a następnie oddali im hołd, zapalając znicze na ich mogiłach. Później przeszliśmy do dawnego politycznego więzienia „Pawiak”, gdzie w latach 1939-1944 przebywało i zginęło około 100 tys. więźniów. Dalsza trasa doprowadziła nas na Stare Miasto pod Kolumnę Zygmunta III Wazy. Po drodze mijaliśmy zrekonstruowane kamienice, na które szczególną uwagę zwracała pani przewodnik. W samym centrum rynku naszą uwagę przykuł pomnik Syrenki Warszawskiej. Kolejnymi ważnymi punktami naszego spaceru był Barbakan, Pomnik Małego Powstańca i plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Idąc Krakowskim Przedmieściem uwieczniliśmy na zdjęciach swój pobyt pod Pałacem Prezydenckim.
Po całym dniu pełnym wrażeń udaliśmy się w kierunku hotelu, gdzie zjedliśmy obiadokolację i przenocowaliśmy. Drugiego dnia po wczesnym śniadaniu wyruszyliśmy metrem do Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzając muzeum, myśleliśmy o wszystkich powstańcach, a szczególnie o tych najmłodszych, którzy ginęli w obronie Warszawy. Kolejnym punktem był Belweder. Tam zostaliśmy powitani przez przewodnika, który w imieniu Pary Prezydenckiej oprowadził nas po pięknych komnatach i zapoznał z życiorysem Józefa Piłsudskiego. Po południu przybyliśmy pod Stadion Narodowy, który zrobił na nas imponujące wrażenie.
Ostatni dzień rozpoczęliśmy równie wcześnie i aktywnie. Komunikacją miejską zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy do Sejmu. Tam elegancko ubrani zostaliśmy miło i z powagą przywitani przez urzędnika państwowego. Niesamowitym przeżyciem było zobaczenie ogromnej Sali Obrad, gdzie zapadają najważniejsze decyzje dotyczące naszego państwa. Kolejnym punktem na mapie był Pałac Kultury i Nauki. Windą wyjechaliśmy na 30 piętro i podziwialiśmy piękną panoramę Warszawy. W godzinach popołudniowych udaliśmy się do Łazienek Królewskich, gdzie zobaczyliśmy pomnik Fryderyka Chopina i Henryka Sienkiewicza. Po długim spacerze alejami Warszawy dotarliśmy do Muzeum Legii Warszawy. Poznaliśmy tu wielką postać piłki nożnej, polskiego sportowca Kazimierza Dejnę. Ostatnim punktem zwiedzania było Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego.
Wycieczka bardzo się wszystkim podobała, ponieważ dowiedzieliśmy się dużo o bogatej historii Warszawy i Polski oraz o znanych Polakach. Zmęczeni, ale szczęśliwi i zadowoleni wróciliśmy do Grodźca, bogatsi o kolejne niesamowite wspomnienia.
Magdalena Niemczyk
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.