Florian Kohut, całe życie związany z Rudzicą artysta plastyk, malarz i grafik, otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w Dziedzinie Kultury za Rok 2024.
Nagrodę przyznano w kategorii Upowszechnianie i Ochronę Dóbr Kultury w dziedzinie plastyki. Wręczono ją podczas uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto w Katowicach w poniedziałek 20 stycznia. – Cieszę się, że artystyczną działalność osób z naszego regionu docenia się także na szczeblu województwa. To nie tylko wyraz uznania dla talentu naszego malarza, ale także uhonorowanie jego wkładu w rozwój i ochronę dziedzictwa kulturowego Śląska Cieszyńskiego. Florian Kohut wciąż aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym regionu, angażując się w liczne wystawy, warsztaty oraz inicjatywy na rzecz popularyzacji sztuki plastycznej. Doceniamy jego twórczość, która w sposób niebanalny łączy tradycję z nowoczesnością, wywołując wyjątkowe przeżycia estetyczne i emocjonalne – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, składając gratulacje artyście.
Florian Kohut i jego dorobek
Artysta plastyk, malarz, urodzony 23 kwietnia 1952 r. w Rudzicy w gminie Jasienica. Specjalizuje się w rozmaitych technikach malarskich i artystycznych, takich jak olej, pastel, akwarela czy grafika, i malarstwie plenerowym, a głównym tematem przewodnim jego prac są strachy polne.
Od ponad trzydziestu lat prowadzi jedyną w Polsce Galerię Autorską „Pod strachem polnym”. Jest członkiem Sztuki Polskiej, Związku Artystów Plastyków i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Swoje prace przedstawiał nie tylko na wystawach w Polsce, ale również za granicą, dzięki czemu przez krytyków i wielu miłośników sztuki jest szeroko rozpoznawany jako artysta dojrzały i wszechstronnie utalentowany. Florian Kohut od czterdziestu lat z ogromną pasją i zaangażowaniem, ciężko pracuje doskonaląc swoje rzemiosło. Jego wyjątkowy, nietuzinkowy styl wyróżnia go pośród innych artystów i sprawił, że nadano mu własną nazwę – Kohutowski realizm magiczny.
Niezwykły talent artystyczny Floriana Kohuta był oczywisty już od najmłodszych lat, od których wykazywał ogromną wrażliwość na otaczające go piękno. W wyjątkowy sposób umiał przekuwać swoje emocje w prace plastyczne, na piedestale stawiał przedmioty pozornie banalne, nadawał im wyniosłości i poczucie niezbędności dla przyrody. W ten sposób tak kultowym elementem jego dzieł stały się strachu polne. Pierwsza wystawa odbyła się w 1967 r. w Rudzicy.
Florian Kohut jest absolwentem Państwowego Ogniska Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, uczył się pod okiem Małgorzaty Kudły, Stanisława Szpinetera, Franciszka Suknarowskiego, Ignacego Bieńka, szkolił się też w zakresie fotografii, rzeźby, rysunku i historii sztuki. Był radnym Gminy Jasienica, pracował w komisji kultury, kierował przez wiele lat Świetlicą gminną w Rudzicy, pracował jako plastyk w FSM w Bielsku-Białej, od 1984 roku pracował jako instruktor plastyk w bielskim „Domu Żołnierza”, tworzył scenografię dla wielu teatrów i amfiteatrów, organizował plenery w Domu Wojska Polskiego i warsztaty, wernisaże i wystawy na rzecz środowiska wojskowego. W 1989 roku otrzymał uprawnienia artysty plastyka od Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jego autorska galeria została otwarta w 1991 roku.
Poza jego ogromnym wkładem w dziedzictwo kulturowe, rozwój artystyczny, krzewienie kultury i tradycji regionu, Florian Kohut zasłynął także swoją działalnością społeczną i charytatywną. Od lat organizuje w Rudzice „Święto Stracha Polnego”, jest współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Rudzicy, bezpłatnie udostępnia swoje prace do ilustrowania pozycji książkowych wydawanych przez towarzystwo, przekazuje obrazy na aukcje charytatywne, lokalne szkoły zawsze mogą liczyć na pomoc artysty, od wielu lat współpracuje z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, wspomaga także Śląski Fundusz Stypendialny, pomaga Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Serce dla serca”, zbiera pieniądze dla ciężko chorych dzieci przy parafii Świętej Trójcy w Bielsku Białej. Jest to tylko kilka z inicjatyw Floriana Koguta podejmowanych w celach charytatywnych i prospołecznych.
Florian Kohut jest szeroko uznanym i nagradzanym artystą. Jego dotychczasowe wyróżnienia, odznaczenia i nagrody to:
- 1984 r. – odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” nadana przez Ministra Kultury i Sztuki,
- 1988 r. – Dyplom Honorowy przyznany przez Ministra Kultury i Sztuki „za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”,
- 1997 r. – Dyplom Honorowy przyznany przez Wojewodę Bielskiego „za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury”,
- 2006 r. – nominowany przez Gminę Jasienica do „Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina”,
- 2009 r. – na Międzynarodowym Festiwalu Filmu, Muzyki i Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie zostaje odciśnięta stopa w „Alei Gwiazd Uznanych Artystów Malarzy”,
- 2010 r. – laureat Ogólnopolskiej Nagrody im. Władysława Orkana,
- 2011 r. – odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- 2012 r. – otrzymał nagrodę Starosty Bielskiego za „Promowanie i upowszechnianie kultury w Powiecie Bielskim”,
- 2015 r. – Wyróżnienie podczas Noworocznego Spotkania Twórców i Animatorów Kultury Powiatu Bielskiego przyznane przez Starostę Bielskiego,
- 2017 r. – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- 2024 r. – Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Obecnie jego prace znajdują się w aż 56 galeriach w Polsce, w niezliczonych kolekcjach prywatnych nie tylko w kraju, ale w Niemczech, Holandii Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Francji, Austrii, Rosji, Łotwie, Szwajcarii, we Włoszech, Watykanie w zbiorach papieskich, Grecji, Czechach, Węgrzech, na Ukrainie. Jego sztuka zawitała także na inne kontynenty, do RPA, Maroka, Kanady, USA, Japonii, Australii.
Od 2018 roku aktywnie uczestniczył w kolejnych licznych wystawach i plenerach malarskich. Podczas VIII Poznańskiego Salonu „Robinsonada”, który odbył się 6 kwietnia 2018 r. w PBG Gallery Skalar Office Center w Poznaniu otrzymał nagrodę specjalną za obraz „Orkan Grzegorz”. Zorganizował również wyjazd plenerowy „Zurych i okolice” do Szwajcarii, kolejną edycję pleneru „Ustka Strachem Malowana IV” oraz „Polkowicki plener malarski”.
W latach kolejnych kontynuował swoją podróż po Polsce i Europie. Nie zwalniając tempa coraz częściej udzielał się podczas plenerów u sąsiadów z Czech i Słowacji. Wielokrotnie pojawiał się wraz ze swoją twórczością na łamach ogólnopolskiej i regionalnej prasy oraz podczas wywiadów telewizyjnych czy radiowych. Często temat galerii oraz strachów polnych pojawiał się również w artykułach na stronach internetowych m.in. na łamach TVP Katowice, Dziennika Zachodniego, Gazety Wyborczej oraz regionalnych portali, bielsko.info, beskidzka24.pl, bielskobiala.naszemiasto.pl, powiat.bielsko.pl i wielu innych promując w ten sposób powiat bielski oraz gminę Jasienica.
Na podstawie materiału Powiatu Bielskiego
Nagrody starosty dla twórców kultury
Zespół Dudoski oraz Pracownia Sztuk Pięknych działająca przy GOK w Jasienicy otrzymali nagrodę starosty bielskiego w dziedzinie kultury podczas corocznej gali twórców i animatorów kultury. Nagrodę za działalność biblioteczną odebrała również Anna Kurpik z Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy.
Miniony rok był kolejnym, a w którym w gminie Jasienica realizowano projekty, znacząco wzmacniające jej potencjał, poprawiające jej infrastrukturę i jakość życia mieszkańców – mówi wójt Janusz Pierzyna.
Padł kolejny rekord - 154 465 złotych - tyle zebrano w gminie Jasienica w niedzielę 26 stycznia podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z całą pewnością ta suma jeszcze wzrośnie, bo pieniądze z aukcji cały czas spływają. Datki były zbierane na terenie całej gminy, a główne wydarzenia zorganizowano w Jasienicy, Iłownicy, Mazańcowicach i Międzyrzeczu Górnym.