Mieszkańcy gminy Jasienica nie muszą się obawiać zmiany przepisów planistycznych. – W dalszym ciągu działamy bowiem na podstawie istniejących Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego – zaznacza wójt Janusz Pierzyna.
– W związku z tym, że w Gminie Jasienica na terenie 14 sołectw obowiązuje Plan Przestrzenny, uchwalony przez Radę Gminy w ostatnich latach, mieszkańcy i właściciele nieruchomości mogą spać spokojnie – wyjaśnia wójt. Sytuację w gminie Jasienica odnosi do nowych przepisów, w głównej mierze dyscyplinujących w zakresie planistycznym te gminy i miasta, które do tej pory nie uchwaliły dla swoich mieszkańców Planów Przestrzennych i działają na podstawie wydawanych tzw. wuzetek, tzn. według uznania urzędników w danym momencie.
W Gminie Jasienica od lat 90. ub. wieku obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, aktualizowane co parę lat. – Warto dodać, że w latach 1945-1998 w posiadaniu naszych mieszkańców terenów budowlanych było 13,7 proc. w stosunku do całości gruntów na terenie gminy Jasienica. W latach 1998-2024 przekwalifikowaliśmy naszym mieszkańcom z terenów rolnych na budowlane i przemysłowo-usługowe kolejne grunty. Łącznie na terenie gminy Jasienica jest obecnie 32,9 proc. terenów budowlanych i przemysłowo-usługowych – dodaje wójt.
W praktyce oznacza to, że mieszkańcy gminy Jasienica mogą inwestować na swoich gruntach – a więc występować o pozwolenia na budowę czy sprzedawać nieruchomość – na podstawie prostej procedury uzyskania wypisu i wyrysu, bądź zaświadczenia z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ustawowo wypisy z wyrysem wydawane są do 30 dni od momentu wystąpienia, zaś zaświadczenia – do 7 dni. W praktyce w Gminie Jasienica te terminy udaje się znacznie przyspieszyć, co jednak zależy od liczby wpływających w danym momencie wniosków – dodaje Janusz Pierzyna.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.