Zespół Regionalny „Bierowianie” obchodził w tym roku jubileusz 40-lecia działalności artystycznej. Uroczystość jubileuszowa odbyła się 27 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy i zgromadziła liczną publiczność, sympatyków zespołu oraz zaproszonych gości.
W programie wydarzenia znalazł się koncert jubileuszowy, w którym „Bierowianie” zaprezentowali bogaty repertuar oparty na tradycjach Śląska Cieszyńskiego. Występ spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności, która nagrodziła artystów gromkimi brawami i prośbami o bisy.
Po części artystycznej odbyła się ceremonia jubileuszowa, podczas której złożono gratulacje i podziękowania za dotychczasową działalność zespołu.
W imieniu Gminy Jasienica gratulacje przekazali Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna wraz z dyrektor GOK Agnieszką Bronowską oraz kierownik Filii GOK Biery Sylwią Iskrzycką-Puzoń. Podziękowania złożyli również Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski, przedstawiciele zespołów regionalnych z terenu gminy, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich oraz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń.
Uroczystość zakończyła się symbolicznym pokrojeniem tortu jubileuszowego.
Z kart historii
Zespół Regionalny „Bierowianie” powstał w 1971 roku, kiedy odbyła się pierwsza próba chóru i zespołu tanecznego. Inicjatorem i pierwszym instruktorem był Alojzy Paszek, autor piosenki „Nasze Biery”. W kolejnych latach zespół rozwijał działalność, dbając o zachowanie i popularyzację folkloru Ziemi Cieszyńskiej.
Zespół działał do roku 1991, po czym zawiesił działalność. W lutym 2004 roku nastąpiła jego reaktywacja. Funkcję kierownika artystycznego i instruktora przez kolejne 20 lat pełnił Janusz Kobza, muzyk i folklorysta. Opiekę organizacyjną nad zespołem sprawowały w tym czasie Maria Bury i Zofia Bortliczek.
Obecnie „Bierowianie” liczą 23 członków i działają przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jasienicy – filia w Bierach. Od października 2024 roku funkcję kierownika artystycznego i organizacyjnego pełni Adam Dziuba.
Zespół regularnie występuje w kraju i za granicą (m.in. w Czechach, na Słowacji i we Francji). Bierze udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, takich jak: Tydzień Kultury Beskidzkiej, Dożynki Gminne, Dni Powiatu Bielskiego, Lato w Jasienicy, Biesiady Zespołów Regionalnych czy koncerty kolęd i wydarzenia charytatywne.

zdjęcie: Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy
O rozwoju Komunikacji Beskidzkiej i kursujących po gminach powiatu bielskiego autobusach oraz połączeniach rozmawiali przedstawiciele Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego podczas walnego zgromadzenia.
4. miejsce w trójboju lekkoatletycznym
Uczennice Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach po zwycięstwie w zawodach gminnych, a następnie powiatowych, reprezentowały swoją szkołę w wojewódzkich zawodach w trójboju lekkoatletycznym.
Odznaczenie Sejmiku dla Ireny Skrzyżali
Wieloletnia prezes Koła Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Grodźcu Irena Skrzyżala została uhonorowana Złotą Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego. Złote Odznaki Macierzy Ziemi Cieszyńskiej otrzymali z kolei członkowie grodzieckiego koła, Hieronim Gogler i Andrzej Rojczyk.