JOSIYNICZANIN NAGRODZONY NA SABAŁOWYCH BAJANIACH

2021-08-31

Józef Niesyt, bajarz i gawędziarz w śląskocieszyńskiej gwary, podbił serca publiczności i jury Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego 55. „Sabałowych Bajań”.

Konkurs odbył się dniach 5-7 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej, a Józef Niesyt „Josiyniczanin” – a więc niezrównany felietonista znany wszystkim Czytelnikom z naszej gminnej gazety „Jasienica” – zajął tam ex aequo pierwsze miejsce i zdobył Dużą Spinkę Góralską.

„Sabałowe Bajania” są jednym z największych ogólnopolskich konkursów folklorystycznych, na którym swój kunszt prezentują śpiewacy, instrumentaliści, gawędziarze, drużbowie i starostowie weselni z całej Polski. Ich występy są oceniane przez jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru. Pod uwagę biorą nie tylko precyzję wykonania stroju i jego zgodność z oryginalnym, ale także czystość gwary i interpretację wykonawczą. W tym roku na festiwalu wystąpiło 33 gawędziarzy, 49 instrumentalistów, 45 śpiewaków solistów, 34 grup śpiewaczych, dwie pary pytacy oraz dwaj starostowie weselni, oprócz wykonawców z Polski również ze Słowacji.

Mat. i foto Organizatora konkursu

Na scenie uczestnicy konkursu.

 

Zobacz też:

Dzień Stracha Polnego 2025

Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy oraz Galeria Autorska Floriana Kohuta "Pod Strachem Polnym" zapraszają na Dzień Stracha Polnego.

Chwała strażakom

Tegoroczny Dzień Strażaka druhowie z 12 jednostek OSP gminy Jasienica obchodzili w Rudzicy, gdzie jednocześnie świętowano jubileusz 120-lecia powstania straży.

III miejsce dla uczniów z Mazańcowic w powiatowym konkursie

Drużyna Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Mazańcowicach zdobyła III miejsce w VIII Powiatowym Konkursie „Lepiej zapobiegać niż leczyć” oraz otrzymała nagrodę specjalną za najlepszy film o chorobach cywilizacyjnych.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica