NIEZNANA SIOSTRA SKŁODOWSKIEJ

2022-05-10

Bronisława Dłuska, lekarka, starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie, jest bohaterką filmu, nakręconego przez uczennice szkoły w Wieszczętach na konkurs „Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej”.

Konkurs po raz IV zorganizował Instytut Pamięci Narodowej, ma stać się okazją dla młodych ludzi do odkrywania i upamiętniania kobiet, które zasłużyły się w odbudowie Niepodległej. Daje możliwość poznania historii Polski przez pryzmat indywidualnych biografii. Uczennice 8 klasy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wieszczętach: Adriana Glombitza, Paulina Świerkot i Julia Tymon podjęły się zadania znalezienia materiałów i przygotowania trzyminutowego filmu o niezwykłej kobiecie, bohaterce, która została uhonorowana Krzyżem lub Medalem Niepodległości. Wybrały Bronisławę Dłuską. Mało kto wie, że to starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie. Bronisława jako pierwsza pojechała studiować na paryskiej Sorbonie i obroniła, jako jedna z pierwszych Polek, doktorat z medycyny.

Przygotowany przez uczennice klip spodobał się jury, które zakwalifikowało drużynę z Wieszcząt do dalszego etapu konkursu. Teraz przed uczennicami i ich opiekunem warsztaty filmowe oraz promocyjne ze specjalistami współpracującymi na co dzień z IPN.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy.

Link od animacji uczennic z Wieszcząt o Bronisławie Dłuskiej: https://drive.google.com/file/d/1bmay1NEUeKJ6CHBLfRF0OM0rs1yhKGS-/view

Dagmara Skowron

Zobacz też:

Świat bez barier

Świat dostępny dla każdego człowieka – również dla osób borykających się z niepełnosprawnościami czy chorobami – to projekt przygotowany przez uczniów i dzieci przedszkolne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Iłownicy. Efektem końcowym było wykonanie przez uczestników pięknych prac plastycznych.

XXI BIEG FLORIAŃSKI

W sobotę 20 maja odbył się 21 Bieg Floriański orgaznizowany przez OSP w Świętoszówce, na cześć patrona strażaków św. Floriana. Pogoda dopisała, a atmosfera imprezy była jak zawsze wyjątkowa.

Nowy numer Jasienicy

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami w najnowszym numerze miesięcznika „Jasienica”, bezpłatnie dostępnego w punktach kolportażu na terenie całej gminy.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica