Hołd Żołnierzom Wyklętym

2024-03-04

Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczono złożeniem wieńców na cmentarzu w Mazańcowicach i pod pomnikiem żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w Łazach.

W Mazańcowicach na grobie plutonowego Edka oraz żołnierzy z jego oddziału wieńce w imieniu całej społeczności gminy Jasienica złożył wicewójt Krzysztof Wieczerzak. Towarzyszyli mu radny Mieczysław Orlicki z żoną, przedstawiciele miejscowej jednostki OSP oraz szkoły. Z kolei w Łazach wicewójtowi towarzyszyli sołtys Tadeusz Kocurek, przedstawiciele lokalnej jednostki OSP, dyrektor Paweł Sowa wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Świętoszówce oraz dzieci z miejscowej szkoły filialnej.

Przypomnijmy, to właśnie na terenie obecnej szkoły w Łazach we wrześniu 2020 r. stanął pomnik upamiętniający śmierć ukrywających się żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem Józefa Rauera „Bajana”: Józefa Kołodzieja „Szybkiego”, Eugenii Rauer „Szarotki”, Józefa Strządały „Zbiega”, „Żbika”, „Kruka”, a także dwóch innych nieznanych nawet z pseudonimów żołnierzy NSZ. Drużyna wywodziła się z plutonu „Śmiertelnych”, należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez legendarnego majora Henryka Flamego. 30 sierpnia 1946 r. wszyscy zginęli w tym miejscu podczas obławy oddziału KBW-UBP. Miejsce ich pochówku do dzisiaj pozostaje nieznane.

Historia grobu Edka i żołnierzy z jego plutonu jest niewiele dłuższa. Stanął w 2013 r., gdy przeniesiono do niego szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”, ekshumowane z leśnego grobu, położonego w masywie Błatniej. Edwarda Biesoka wraz z poległymi żołnierzami z jego grupy bojowej 13 maja 1946 r. pochowano po wygranej przez siły NSZ potyczce z plutonem MO. Przez kolejne dziesięciolecia grób był znany tylko nielicznym. W czasie wojny pochodzący z Mazańcowic Edek trafił na przymusowe roboty do Niemiec po tym, jak jego rodzina odmówiła podpisania folkslisty, a on sam nieprzychylnie wyrażał się publicznie o Niemcach. Po ucieczce z robót do końca wojny ukrywał się w rodzinnych Mazańcowicach. Po wprowadzeniu nowej władzy po 1945 r. założył grupę bojową, która wchodziła w skład zgrupowania majora Henryka Flamego „Bartka”.

Fotorelacja na facebooku Jasienica po godzinach

Zobacz też:

Nazwy ulic dla Jasienicy

W najbliższym czasie ulice we wszystkich sołectwach będą miały nadane oficjalne nazwy. Obecnie trwa procedura nadawania nazw ulic w sołectwie Jasienica.

Z głębokim żalem żegnamy Pana Rudolfa Budnego

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Rudolfa Budnego, który odszedł od nas, pozostawiając wielką pustkę w naszych sercach i w naszej społeczności.

Czwarty siatkarz w Polsce

Michał Czech, uczeń szkoły w Grodźcu i zawodnik BBTS Włókniarz Bielsko-Biała, zajął 4. miejsce na Mistrzostwach Polski w siatkówce plażowej w swojej kategorii wiekowej.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica