Członkowie Koła w Grodźcu stowarzyszenia Macierz Ziemi Cieszyńskiej oraz ich goście uroczyście obchodzili 15-lecie reaktywacji organizacji.
To był wieczór pełen emocji, pasji i odkrywania lokalnego dziedzictwa Grodźca i regionu. Uroczystość rozpoczął fragment sztuki „Obora” Helmuta Kajzara w wykonaniu młodzieży z Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grodźcu. Młode aktorki i aktorzy otrzymali od Koła specjalne dyplomy uznania i upominki za zaangażowanie w utrwalanie pamięci o wybitnym dramatopisarzu, a jednocześnie absolwencie szkoły w Grodźcu. Młodzież z Koła Muzyczno-Tanecznego pod opieką Barbary Frydel-Ociepki przy akompaniamencie tradycyjnego utworu „Pognała Wołki” wykonała układ taneczny, następnie Dominika Skowrońska zabrała słuchaczy w muzyczną podróż od Meksyku po Węgry, pokazując, że muzyka to język uniwersalny, łączący emocje, kultury i ludzi.
Michał Żagan w mistrzowski sposób przedstawił historię Śląska Cieszyńskiego, odkrywając bogactwo regionu. Na zakończenie Wacław Gojniczek i Józef Król wprowadzili uczestników w świat Wacława Grodeckiego, autora pierwszej mapy Polski, ukazując jego związki z Grodźcem.
Zarząd Koła podziękował też wszystkim, którzy wsparli uroczystość.
Więcej na Facebooku Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Grodźcu.
Wykonanie hymnu przez młodzież ze szkoły w Wieszczętach przyniosło placówce 3. miejsce w województwie śląskim w konkursie „Do hymnu”.
Pod takim hasłem odbywały się wszystkie wydarzenia pierwszego Festiwalu Słowa w Gminnej Bibliotece Publicznej w Jasienicy.
Gminne Programy Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Jasienica na 2025 rok uchwalili radni podczas sesji w środę 27 listopada. Przyjęli również uchwały w sprawie wysokości stawek podatkowych na nadchodzący rok.