W piątek 30 października uczczono pamięć Edwarda Biesoka „Edka” i żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z jego oddziału.
Wieniec w imieniu samorządu Gminy Jasienica na grobie żołnierza na cmentarzu w Mazańcowicach złożył zastępca wójta Krzysztof Wieczerzak. Stało się tradycją uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu właśnie w przededniu Wszystkich Świętych.
Przypomnijmy, że „Edek”, a więc Edward Andrzej Biesok, urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach, mieszkał tutaj do końca swojego krótkiego życia. Już na początku okupacji podpadł niemieckim władzom. Jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, on sam został usunięty ze szkoły za ostentacyjnie niechętny stosunek do okupantów. Toteż mając 13 lat trafił na roboty do Rzeszy. Wkrótce jednak stamtąd uciekł, powrócił do rodzinnego domu i tutaj się ukrywał.
Po powstaniu Polski Ludowej jesienią 1945 r. okazując swoją niezgodę wobec nowej komunistycznej władzy dołączył do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonych przez por. Henryka Flame „Bartka”. Z jego rozkazu Edward Biesok na początku 1946 r. powołał ośmioosobową grupę bojową. Żołnierze pod dowództwem Edka przeprowadzili kilkanaście akcji, przede wszystkim upominawczych w stosunku do aktywnych działaczy komunistycznych. Odpowiedzialni byli również za aprowizację oddziału.
Pięknym koncertem jasienicki Big Band pod kierownictwem Stanisława Urbana uczcił swoje 25-lecie istnienia.
Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie
W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.