W niedzielę 16 czerwca na placu Wojska Polskiego w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości z okazji jubileuszu 160-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej.
– Z wielkim szacunkiem składam podziękowania dla całej rzeszy strażaków, którzy przez 160 lat służyli ratując życie i mienie mieszkańców naszego Regionu – dziękował i gratulował jubileuszu strażakom wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.
Uroczystości 160-lecia połączone zostały z obchodami Dnia Strażaka, współorganizowanymi z Prezydentem Miasta Bielska-Białej oraz Zarządem Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej. Janusz Pierzyna wystąpił jako wójt gminy Jasienica, a zarazem wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach i wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej. Do obchodzących jubileusz bielskich strażaków napisał m.in.:
„Dziedziczycie tę wielką tradycję niesienia pomocy z narażeniem zdrowia i życia, oddani sprawie ochrony bezpieczeństwa w swoich społecznościach. Przez wiele pokoleń mieszkańcy Bielska i Białej oraz Regionu zawsze mogli liczyć na ratunek, jakiego udzielaliście im w zagrożeniu życia i mienia. Nie można zapominać o Waszym poświęceniu i ofierze życia, którymi wykazaliście się zwłaszcza podczas wielkiego pożaru czechowickiej Rafinerii przed pół wiekiem czy w trakcie katastrofalnych klęsk żywiołowych, w tym Powodzi Tysiąclecia w 1997 r.
Świętujemy Państwa jubileusz z radością patrząc na Wasz rosnący z roku na rok profesjonalizm, coraz lepsze wyszkolenie i nowoczesne środki, wspierające Państwa służbę. I dziś z narażeniem własnego zdrowia niezmiennie stajecie w pierwszym szeregu walki – już nie tylko z ogniem, ale coraz częściej również z innego rodzaju zagrożeniami dla mienia, zdrowia oraz życia obywateli naszego Regionu. Szczególnie podkreślam rolę, którą służby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej nieustannie odgrywają w zapewnieniu bezpieczeństwa Gminy Jasienica. Z całego serca dziękuję za świetną współpracę z naszym Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP i jednostkami OSP. Zarówno w codziennej służbie, jak i podczas sprawnie przeprowadzanych akcji ratowniczo-gaśniczych zawsze możemy liczyć na Wasze wsparcie. To zasługuje nie tylko na szacunek z naszej strony, ale również służy jako wzór współpracy na szczeblu lokalnym instytucji, zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom.”
Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele Opatrzności Bożej, po której nastąpił przemarsz pododdziałów na miejsce uroczystego apelu. Meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystości przyjął Zastępca Komendanta Głównego PSP st. bryg. Grzegorz Szyszko, który następnie dokonał przeglądu pododdziałów. Podniesiono flagę państwową, odegrano hymn państwowy i uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków, a także doktora Jerzego Polaka, wybitnego historyka i badacza bielskiego pożarnictwa.
Zaproszonych gości przywitał Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej bryg. Roman Marekwica. – Tak jak 160 lat temu, tak i dziś straże pożarne zrzeszają ludzi czułych na potrzeby innych ludzi, którzy nie odwracają wzroku, kiedy ktoś potrzebuje pomocy. Dziś jest nas, strażaków, wiele razy więcej, jesteśmy zorganizowani jako Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne, połączeni wspólnym celem niesienia pomocy – mówił komendant. Podziękował jednocześnie wszystkim strażakom PSP i OSP za ich codzienny trud w niesieniu pomocy oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji obchodów.
W głównej części uroczystości nastąpiło wręczenie odznaczeń państwowych. Obok odznaczenia 17 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej Medalem za Długoletnią Służbę, w tym Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Romana Marekwicy oraz jego zastępcy mł. bryg. Rafała Walasika, wręczono inne odznaki, w tym Odznakę Pamiątkową Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej Januszowi Pierzynie.
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, między innymi:
Ponadto w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji współpracujących z Państwową Strażą Pożarną, księża i kapelani, prezesi Zarządów Oddziałów Powiatowych ZOSP RP, funkcjonariusze oraz pracownicy cywilni PSP, a także dyrektorzy lokalnych firm, które wsparły wydarzenie.
Uroczystość uświetnili: Kompania Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach pod dowództwem st. kpt. Szymona Kwaśnicy, kompania OSP pod dowództwem druha Tomasza Fołty, poczty sztandarowe i pododdziały Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, a także Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Lipnik, pod batutą Jacka Szymika.
Oficjalne uroczystości poprzedził piknik strażacki zorganizowany w sobotę 15 czerwca na placu Wojska Polskiego, placu Ratuszowym oraz placu wewnętrznym Studia Filmów Rysunkowych przy ul. Cieszyńskiej. Piknik rozpoczął się od przeglądu orkiestr dętych OSP, następnie przeprowadzono zawody sprawnościowe „FCC – KIDS”. Odbywały się także pokazy gaszenia pożaru drewnianego domku, sikawki konnej, ratownictwa technicznego i chemicznego. Na placu Wojska Polskiego były również wystawione stanowiska promocyjne służb współdziałających oraz strażackie tory przeszkód dla najmłodszych. Całość zwieńczył koncert zespołu Pociąg Rock’n’Roll.
W trakcie uroczystości miała również miejsce promocja okolicznościowej książki pt.: „160 lat straży pożarnej w Bielsku-Białej”. Dokładnie 160 lat temu, w 1864 roku powstała Bielsko-Bialska Ochotnicza Straż Pożarna (Bielitz-Bialaer Freiwillige Feuerwehr), na której czele stanął komendant Karl Bisswanger, dyrektor fabryki maszyn Josephy'ego. Powodem powołania OSP były częste pożary wybuchające w obiektach przemysłowych, zwłaszcza włókienniczych, zagrażające całemu miastu, oraz przykład innych miejscowości i regionów cesarstwa austriackiego, w których takie jednostki powstawały.
Od początku swego istnienia bielska i bialska OSP obejmowała swoim działaniem oba odrębne wówczas miasta. Początkowo liczyła 84 członków, w większości Niemców, a jej skład wchodzili mieszczanie, rzemieślnicy, ludzie wolnych zawodów, a nawet przemysłowcy. Służbę w jednostce traktowano jako honorową. Pierwszą „remizą” strażacką była szopa w fabryce mydła członka towarzystwa Fibera położona w Bielsku przy ul. Krowiej (obecnie ul. Listopadowa, za kościołem Trójcy Przenajświętszej).
Na podstawie opracowania mł. bryg. Patrycji Pokrzywy z KM PSP Bielsko-Biała
Zdjęcia dostępne na facebooku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej
fot. OSP Łazy
Od Lewej: st. bryg. Wojciech Kruczek Śląski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Roman Marekwica Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej, Janusz Pierzyna wójt gminy Jasienica, a zarazem wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP w Katowicach i wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Bielsku-Białej, st. bryg. Grzegorz Szyszko Zastępca Komendanta Głównego PSP, sztandar OSP Łazy, Krzysztof Droździk Prezes OSP Łazy.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.
Podziękowania dla wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, jakie wystosowali organizatorzy XIV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.