Z zachowaniem rygorów obowiązujących w okresie pandemii w sobotę 5 września na Starej Prochowni w Gminie Jasienica grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły manewry historyczne pod nazwą „Szlak Historii Ziemi Bielskiej”.
– Cieszę się, że mogliśmy gościć zapaleńców historii, którzy wspólnie angażują się w zachowanie pamięci o przeszłości naszego regionu, Polski i Europy. Szkoda, że przepisy uniemożliwiły szerszej publiczności zapoznanie się z manewrami, ale mam nadzieję, że w nadchodzącym okresie, już po pandemii, będzie okazja, aby znów przeprowadzić pokazy rekonstrukcji historycznych – mówi wójt Janusz Pierzyna, który przywitał uczestników manewrów na Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym.
Organizatorami manewrów „Szlak Historii Ziemi Bielskiej” były Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”. Wraz z ponad setką rekonstruktorów historii z okresu II wojny światowej z całej Polski zaprezentowano trzy różne inscenizacje z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i broni na amunicję hukową. W pokazach uczestniczyło też dziesięć pojazdów z tamtego okresu, co uczyniło wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjne.
Wszystkie grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w wycieczce krajoznawczej, podczas której poznały historię najbliższej okolicy, m.in. poznali historię umocnień schronów bojowych pozycji „Bielsko”, miejsce zamordowania kpt. Henryka Flame oraz miejsce mordu na Polakach z maja 1942 r. w Zabrzegu. Rekonstruktorzy obejrzeli również Jezioro Goczałkowickie i zapoznali się z historią zbiornika.
Dla uczestników przygotowano poczęstunek wojskową grochówką prosto z kuchni polowej. Wydarzenie zorganizowano dzięki dofinansowaniu Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska”.
Pięknym koncertem jasienicki Big Band pod kierownictwem Stanisława Urbana uczcił swoje 25-lecie istnienia.
Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie
W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.