ZOSTAŃ KRWIODAWCĄ

2021-04-15

Pięć licealistek projektem „Bądźmy spoKREWnieni” promuje krwiodawstwo na terenie naszej gminy.

Ola z Międzyrzecza Górnego, Natalia z Międzyrzecza Dolnego, Maja z Jasienicy, Zuzia z Bielska-Białej i Amelia z Kalnej są uczennicami II klasy bielskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 8. Zgłosiły się do ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, której zwraca uwagę na różnorodne problemy i potrzeby społeczne. Dziewczęta za najbardziej pilący temat uznały krwiodawstwo. Wyjaśniają, że mediach cały czas informują o poszukiwaniu chętnych do oddania krwi, tymczasem pandemia zwiększyła zapotrzebowanie. Stało się tak, gdyż z powodu epidemii COVID-19 w całym kraju dramatycznie spadła liczba krwiodawców.

Sytuacja stanowi realne zagrożenie dla pacjentów. Według statystyk średnio 1 z 10 osób przebywających w szpitalu potrzebuje transfuzji krwi. Co roku liczba dawców zwiększa się wprawdzie o około 3,6 proc., ale w tym samym czasie potrzeby rosną o 8,6 proc. W centrach krwiodawstwa najczęściej brakuje grup: A Rh-, 0 Rh- i B Rh-. Sytuacja wynika nie tylko z dramatycznego spadku liczby dawców, ale także z powodu ograniczonej liczby wyjazdów specjalnych ambulansów, w których można oddawać krew. Zamknięte zostały również niektóre punkty krwiodawstwa w mniejszych miejscowościach, a część punktów znajdujących się przy szpitalach została przeniesiona w inne miejsce. Ponadto wielu ludzi ma obawy przed oddaniem krwi.

Dziewczyny prowadzą stronę na Facebooku i Instagramie, gdzie publikują informacje związanymi z oddawaniem krwi.

Akcję objął patronatem Wójt Gminy Jasienica i Powiatowa Stacja Krwiodawstwa w Bielsku Białej.

Plakat z logiem, nazwą i patronatami projektu.

 

Zobacz też:

Dożynki Parafialne w Jasienicy

W minioną niedzielę w Parafii św. Jerzego w Jasienicy odbyły się Dożynki Parafialne – tradycyjne święto plonów. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło mieszkańców parafii, przedstawicieli władz samorządowych, a także gości, którzy wspólnie dziękowali Bogu za tegoroczne zbiory oraz trud i poświęcenie rolników, ogrodników i sadowników.

Dołącz do nowej gromady zuchowej w Jasienicy

Hufiec Beskidzki ZHP zaprasza dzieci z klas I–III do dołączenia do nowo powstałej gromady zuchowej w Jasienicy.

MANEWRY MŁODZIEŻOWYCH DRUŻYN POŻARNICZYCH

Wójt Gminy Jasienica Janusz Pierzyna serdecznie zaprasza na III Manewry Ratowniczo-Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Gminy Jasienica.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica