W Międzyrzeczu Dolnym i Rudzicy powstaną dwie kolejne tężnie z leczniczą solanką.
Na ich sfinansowanie wójt Janusz Pierzyna pozyskał dofinansowanie z funduszy Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska” na wzmocnienie potencjału turystyczno-rekreacyjnego regionu. – Spacery inhalacyjne wokół tężni z leczniczą solanką stają się coraz bardziej popularne zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Dlatego chcemy je zbudować w różnych częściach naszej gminy, ułatwiając tym samym dostęp do nich – mówi wójt Janusz Pierzyna.
Przypomnijmy, że latem została uruchomiona pierwsza tężnia w gminie Jasienica, w kompleksie rekreacyjnym Drzewiarza. Kolumna z faszyny tarniny ma kształt sześcioboku, po niej spływa solanka, która parując wytwarza specyficzny mikroklimat. Solanka pochodzi z Zabłocia w pobliskiej gminie Strumień, ma wyjątkowo duże stężenie jodu, dochodzące do 140 mg na litr, posiadającego lecznicze i profilaktyczne właściwości.
Razem z samą tężnią powstał wygodny chodnik, ustawiono też ławeczki. Choć z powodu pandemii korzystanie ze spacerów inhalacyjnych zostało ograniczone, to jednak od początku dochodzą sygnały, że pomysł się spodobał. Dlatego też powstaną kolejne budowle w dwóch innych lokalizacjach: obok ośrodka zdrowia w Rudzicy oraz na terenach rekreacyjnych w Międzyrzeczu Dolnym. – W tych miejscach przy różnych okazjach pojawia się wiele osób, spacer w mikroklimacie wytworzonym przez leczniczą solankę stanowić będzie dodatkową atrakcję – wyjaśnia Janusz Pierzyna.
W tym roku na zaprojektowanie budowli przeznaczono 10,5 tys. zł, na przełomie roku zostanie rozstrzygnięty przetarg, a wiosną przyszłego roku po podpisaniu umowy na dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim obie tężnie zostaną wybudowane.
Zdjęcie: Tężnia solankowa w kompleksie Drzewiarza w Jasienicy
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.