Z zachowaniem rygorów obowiązujących w okresie pandemii w sobotę 5 września na Starej Prochowni w Gminie Jasienica grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły manewry historyczne pod nazwą „Szlak Historii Ziemi Bielskiej”.
– Cieszę się, że mogliśmy gościć zapaleńców historii, którzy wspólnie angażują się w zachowanie pamięci o przeszłości naszego regionu, Polski i Europy. Szkoda, że przepisy uniemożliwiły szerszej publiczności zapoznanie się z manewrami, ale mam nadzieję, że w nadchodzącym okresie, już po pandemii, będzie okazja, aby znów przeprowadzić pokazy rekonstrukcji historycznych – mówi wójt Janusz Pierzyna, który przywitał uczestników manewrów na Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym.
Organizatorami manewrów „Szlak Historii Ziemi Bielskiej” były Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”. Wraz z ponad setką rekonstruktorów historii z okresu II wojny światowej z całej Polski zaprezentowano trzy różne inscenizacje z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i broni na amunicję hukową. W pokazach uczestniczyło też dziesięć pojazdów z tamtego okresu, co uczyniło wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjne.
Wszystkie grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w wycieczce krajoznawczej, podczas której poznały historię najbliższej okolicy, m.in. poznali historię umocnień schronów bojowych pozycji „Bielsko”, miejsce zamordowania kpt. Henryka Flame oraz miejsce mordu na Polakach z maja 1942 r. w Zabrzegu. Rekonstruktorzy obejrzeli również Jezioro Goczałkowickie i zapoznali się z historią zbiornika.
Dla uczestników przygotowano poczęstunek wojskową grochówką prosto z kuchni polowej. Wydarzenie zorganizowano dzięki dofinansowaniu Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska”.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.