MANEWRY NA PROCHOWNI

2020-09-07

Z zachowaniem rygorów obowiązujących w okresie pandemii w sobotę 5 września na Starej Prochowni w Gminie Jasienica grupy rekonstrukcyjne przeprowadziły manewry historyczne pod nazwą „Szlak Historii Ziemi Bielskiej”.

– Cieszę się, że mogliśmy gościć zapaleńców historii, którzy wspólnie angażują się w zachowanie pamięci o przeszłości naszego regionu, Polski i Europy. Szkoda, że przepisy uniemożliwiły szerszej publiczności zapoznanie się z manewrami, ale mam nadzieję, że w nadchodzącym okresie, już po pandemii, będzie okazja, aby znów przeprowadzić pokazy rekonstrukcji historycznych – mówi wójt Janusz Pierzyna, który przywitał uczestników manewrów na Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym.

Organizatorami manewrów „Szlak Historii Ziemi Bielskiej” były Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Breda” przy Beskidzkim Stowarzyszeniu Maczkowców oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy”. Wraz z ponad setką rekonstruktorów historii z okresu II wojny światowej z całej Polski zaprezentowano trzy różne inscenizacje z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych i broni na amunicję hukową. W pokazach uczestniczyło też dziesięć pojazdów z tamtego okresu, co uczyniło wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjne.

Wszystkie grupy rekonstrukcyjne wzięły udział w wycieczce krajoznawczej, podczas której poznały historię najbliższej okolicy, m.in. poznali historię umocnień schronów bojowych pozycji „Bielsko”, miejsce zamordowania kpt. Henryka Flame oraz miejsce mordu na Polakach z maja 1942 r. w Zabrzegu. Rekonstruktorzy obejrzeli również Jezioro Goczałkowickie i zapoznali się z historią zbiornika.

Dla uczestników przygotowano poczęstunek wojskową grochówką prosto z kuchni polowej. Wydarzenie zorganizowano dzięki dofinansowaniu Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Bielska”.

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica