Pierwszego września przed szkołą w Łazach zostanie odsłonięty pomnik, upamiętniający żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, którzy zginęli w obławie zorganizowanej przez oddział komunistycznej bezpieki.
Pomnik został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej oraz sympatyków NSZ ze Śląska Cieszyńskiego. Wymienieni są na nim polegli żołnierze NSZ pod dowództwem Józefa Rauera „Bajana”, poza dowódcą również Józef Kołodziej „Szybki”, Eugenia Rauer „Szarotka”, Józef Strządała „Zbieg”, „Żbik”, „Kruk”. Napis wspomina również o innych żołnierzach NSZ, których nie znamy z imienia i nazwiska. Grupa należała do Okręgu VII Narodowych Sił Zbrojnych, dowodzonego przez majora Henryka Flamego „Bartka”.
30 sierpnia 1946 r. ośmiu partyzantów znalazło schronienie w gospodarstwie rodziny Sztwioroków. Wieczorem zabudowania zostały otoczone przez ok. 70 żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Po dwugodzinnej walce partyzanci zginęli, zginął również jeden funkcjonariusz UB. Ciała żołnierzy NSZ załadowano na wóz zaprzężony w krowy. UB zabrało z gospodarstwa młodego 11-letniego chłopca, który prowadził wóz. Nie wrócił już do domu, prawdopodobnie podzielił los żołnierzy NSZ. Miejsce ich pochówku pozostaje nieznane, pomnik upamiętnia Żołnierzy Wyklętych, którzy już po zakończeniu wojny z Niemcami dalej prowadzili walkę o suwerenną i niepodległą Polskę.
W 2016 r. w Chacie Międzyrzecze zorganizowano wystawę „Powinniśmy wracać po swoich”, gdzie mówiono o działalności żołnierzy NSZ na terenie Śląska Cieszyńskiego, m.in. przybliżono postać Edka – młodego żołnierza z Mazańcowic Edwarda Biesoka, który z kolei zginął w potyczce z oddziałami komunistycznej bezpieki w masywie Błatniej 13 maja 1946 r. Wtedy też przybliżono historię obławy w Łazach.
O potyczce można też przeczytać na stronie: http://nsz.beskidy.pl/dochodzenia
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.