Codziennie od godz. 9 do 21 po faszynie tężni na Drzewiarzu spływa lecznicza solanka. Gmina Jasienica zaprasza wszystkich na spacery inhalacyjne.
Tężnia w kompleksie Drzewiarza była już gotowa w ub. roku, nie uruchomiono jej jednak ze względu na nadciągającą zimę, z kolei na początku roku plany pokrzyżowała pandemia. Teraz, po złagodzeniu ograniczeń związanych z zagrożeniem epidemicznym, nareszcie można było uruchomić system. Po kolumnie w formie sześcioboku, zbudowanego z faszyny tarniny, spływa solanka, która parując wytwarza specyficzny mikroklimat.
Wykorzystywana tutaj jest solanka z Zabłocia w pobliskiej gminy Strumień. Jak wyjaśnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, solanka ta ma wyjątkowo duże stężenie jodu, dochodzące do 140 mg na litr. Używana już jest w fontannie obok Urzędu Gminy. Aby optymalnie wykorzystać lecznicze właściwości solanki, zalecane są spacery wokół tężni, gdzie powstał przeznaczony w tym celu chodnik. Okrążanie tężni umożliwi spacerowiczom właściwą inhalację leczniczą i profilaktyczną.
Przypomnijmy, że wokół tężni zainstalowano także ławki. Całość kosztowała 195,3 tys. zł, z tego 30 tys. euro dofinansowania, a więc ok. 60 proc., wójt pozyskał z funduszy mikroprojektów. Do tego należy doliczyć 20 tys. zł przeznaczone na zagospodarowanie terenu i postawienie ławek, jakie pochodzą z budżetu Gminy Jasienicy.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.