Profesor przewodniczący

2024-11-14

Jan Borowski, przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego, a zarazem twórca i kierownik Chóru Akdemii Techniczno-Humanistcyznej w Bielsku-Białej (Obecnie Chór Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego), otrzymał z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominację profesorską.

– Składam serdeczne gratulacje panu profesorowi i przewodniczącemu. Nominacja profesorska dowodzi jednego z wielu talentów pana Jana Borowskiego, w tym wypadku dotyczącego naukowego zgłębiania nauki chóralnej, bowiem tytuł przyznawany jest za osiągnięcia badawcze – wyjaśnia wójt Janusz Pierzyna. I dodaje: – Ale my od dawna znamy pana profesora jako muzycznego praktyka, który stworzył chór akademicki i od ponad 20 lat go prowadzi, rozwijając do niezwykle wysokiego poziomu. Zespół występuje w międzynarodowych konkursach, zdobywa tam nagrody, nagrywa płyty.

– A to nie wszystko, bowiem pan Borowski naszej społeczności znany jest od blisko 30 lat jako działacz samorządowy, najpierw radny Gminy Jasienica z Rudzicy, także członek Zarządu Gminy Jasienica, a ostatnio radny i przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego. Co więcej, ma też tę zdolność, że pracę zawodową i społeczną z wielkim powodzeniem łączy z  życiem rodzinnym – przypomina wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, który z prof. Borowskim współpracuje od wielu lat.

Jan Borowski pełny tytuł profesorski otrzymał od Prezydenta RP za swoją działalność naukowo-badawczą w zakresie dyrygentury o specjalności dyrygentura chóralna. Pracuje w Instytucie Dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, prowadząc zajęcia dydaktyczne z przedmiotów dyrygentura chóralna i czytanie partytur.

Działalność artystyczna i naukowa prof. Jana Borowskiego

(najważniejsze koncerty, publikacje, płyty, kompozycje)

Ukończył Wydział Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. Jana Wojtachy oraz Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest nauczycielem dyplomowanym powoływanym do komisji kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. Założył i prowadził m.in. Chór Szkoły Podstawowej w Rudzicy, Żeński Zespół Wokalny Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy oraz Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Dyrygował kilkuset koncertami w kraju i zagranicą wykonując utwory a cappella oraz dzieła wokalno-instrumentalne (m.in. Requiem W. A. Mozarta, Msza C-dur KV 220  W.A. Mozarta, Missa de Maria a Magdalena P. Łukaszewskiego, Msza góralska T. Maklakiewicza). Współpracował z następującymi orkiestrami: Śląską Orkiestrą Kameralną, Bielską Orkiestrą Festiwalową, Bielską Orkiestrą Kameralną, Bytomską Orkiestrą Gorczyckiego oraz Orkiestra im. Telemanna. Z chórami koncertował w: Słowacji, Czechach, Grecji, Macedonii, Niemczech, Kanadzie, Chorwacji, Włoszech i Hiszpanii. Nagrał 5 CD, wśród których Missa de Maria a Magdalena Pawła Łukaszewskiego była światową premierą tego utworu. Napisał książkę Missa de Maria a Magdalena Pawła Łukaszewskiego. Tradycyjna forma mszalna we współczesnej interpretacji autora tekstu, kompozytora i dyrygenta. Jest członkiem Akademii Fonograficznej przyznającej nagrody muzyczne Fryderyk w sekcji muzyki poważnej oraz rady artystycznej Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Chóralnego Cançó Mediterrània, Lloret de Mar/Barcelona w Hiszpanii. Jest zapraszany jako juror festiwali chóralnych, prowadzi warsztaty chóralne.

Najważniejsze osiągnięcia artystyczne i naukowe

Z prowadzonymi zespołami zdobył 97 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach w tym: 11-krotnie Grand Prix, 22-krotnie pierwsze miejsce, za najlepsze wykonanie utworu: prawosławnego, współczesnego, muzyki dawnej, muzyki sakralnej, obowiązkowego czy też za najciekawszą kreację artystyczną festiwalu oraz najlepszą technikę wokalną. Otrzymał też nagrodę Orphee d’Or – Grand Prix du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki sakralnej przyznaną przez francuską Académie du Disque Lyrique, podwójną nominację do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku muzyka współczesna i Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej oraz nagrodę Choc de Classica przyznaną przez francuski magazyn muzyczny „Classica”.

Odznaczenia, nagrody, wyróżnienia

8 indywidualnych nagród dyrygenckich (dla najlepszego lub wyróżniającego dyrygenta) na festiwalach i konkursach chóralnych.

26 innych nagród i odznaczeń w tym: Śląskiego Kuratora Oświaty, 6-krotnie Rektora Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Srebrna Odznaka Honorowa za zasługi dla Województwa Śląskiego, Dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury, Odznaka honorowa Zasłużony Dla Kultury Polskiej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Akademia Muzyczna w Poznaniu/ amuz.edu.pl

Zobacz też:

Ruszają remonty na jezdniach

Z końcem zimy we wszystkich 14 sołectwach gminy Jasienica ruszyły prace nad naprawą uszkodzonych nawierzchni (remonty cząstkowe – łatanie dziur).

PIOTR ŁĄCZ ZWYCIĘSKO PODBIJA ŚWIAT

Piotr Łącz, utalentowany pięściarz z Mazańcowic, odniósł zwycięstwo w swoim pierwszym pojedynku podczas prestiżowego turnieju młodych talentów wagi ciężkiej organizowanego przez World Boxing Council i Riyadh Season.

Dzień Euroregionu

Dzisiaj 22 kwietnia obchodzimy Dzień Euroregionu Śląsk Cieszyński.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica