SZKOŁA ROŚNIE

2020-06-18

Rozbudowa Szkoły Podstawowej w Świętoszówce przebiega zgodnie z planem. Przy istniejącym budynku szkolnym w Świętoszówce powstaje nowe skrzydło oraz stołówka. – Mimo pandemii roboty przy rozbudowie szkoły w Świętoszówce przebiegają bez zakłóceń – mówi wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna.

Nowe skrzydło zajmuje wolną przestrzeń pomiędzy budynkiem szkoły a kościołem, budowla liczy 30 m długości i 11,5 m szerokości. Po oddaniu do użytku segment będzie miał bezpośrednie wejście z zewnątrz. Na dwóch niższych kondygnacjach zostaną utworzone po 3 klasy lekcyjne, a na II piętrze kolejne 3 pomieszczenia do zagospodarowania według potrzeb szkoły. Do gmachu głównego szkoły na poziomie parteru i I piętra będzie można przejść specjalnym łącznikiem. Jednocześnie powstanie stołówka wraz z kuchnią. Jednokondygnacyjny obiekt przeznaczony zostanie do obsługi ok. 150 uczniów, jednorazowo korzystać będzie mogło z jadalni ok. 50 osób.

– Z powodu reformy oświaty szkoły podstawowe muszą pomieścić dwa dodatkowe roczniki. W tym rejonie naszej gminy z roku na rok przybywa mieszkańców, toteż przewidujemy, że uczniów również będzie coraz więcej. Nowy obiekt umożliwi więc stworzenie dobrych warunków do nauki także kolejnym rocznikom – wyjaśnia Janusz Pierzyna. Całość inwestycji o wartości ponad 4,7 mln zł zostanie pokryta z budżetu Gminy Jasienica, część dydaktyczna będzie gotowa za rok.

To już druga inwestycja oświatowa w gminie Jasienica po wprowadzeniu reformy oświaty. W ub.roku szkoła w Międzyrzeczu Górnym została rozbudowana o dodatkowy segment z czterema klasami. Obecnie trwa tam budowa nowej sali gimnastycznej.

Koszty rozbudowy Placówek Oświaty po wprowadzeniu reformy zostały na garnuszku samorządów.

Dla Gminy przez te 3 lata to koszt już ponad 10 mln zł.

Zobacz też:

Obchody tysiąclecia w Wieszczętach

W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Spotkanie w sprawie turystyki

Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.

O powodzi i kanalizacji

O problemach z pozyskaniem środków  na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica