Maria Szubert, zasłużona animatorka ruchu muzycznego, promotorka muzyki, wychowania w tym zakresie dzieci i młodzieży, a także moderatorka grup muzycznych, związanych przede wszystkim z kulturą Śląska Cieszyńskiego, została jedną z 10 nominowanych z terenu Powiatu Bielskiego do nagrody im. Ks. Londzina.
– Serdecznie gratuluję pani Marii Szubert, która ma niemały wkład w utrwalaniu w naszej gminie – ale też coraz częściej daleko poza jej granicami – naszych rodzimych tradycji, zwłaszcza muzycznych i obrzędowych. Gratulujemy nominacji i bardzo dziękujemy za tą niestrudzoną działalność przekazywania naszych tradycji – tradycji naszych przodków, młodszym pokoleniom – mówi wójt Janusz Pierzyna.
Uroczysta gala została zorganizowana w przededniu Święta Niepodległości w piątek 7 listopada, co było bezpośrednim nawiązaniem do działalności niepodległościowej i patriotycznej patrona nagrody, ks. Londzina. Główną nagrodę tegorocznej 21. już edycji odebrał Bronisław Chrobak z gminy Wilamowice.
Maria Szubert prowadzi jednocześnie dwa zespoły o ustalonej renomie – Zespół Regionalny „Jasieniczanka” oraz szkolny „Szwarne Dziecka”. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie, gdzie zdobyła stopień magistra wychowania muzycznego. Pracę w Szkole Podstawowej w Iłownicy rozpoczęła tuż po studiach w październiku 1985 r., wkrótce też podjęła się prowadzenia dodatkowych zajęć szkolnego zespołu instrumentalnego. Od początku założeniem zajęć było zgromadzenie miejscowej uzdolnionej muzycznie młodzieży i stworzenie jej właściwych warunków do rozwijania talentów muzycznych.
Pomimo rozwijania zespołu i zyskiwania przez niego coraz większej renomy, to podstawowe założenie rozwijania uzdolnień muzycznych uczniów do dziś pozostało głównym celem zajęć muzycznych, prowadzonych przez Marię Szubert w Szkole Podstawowej w Iłownicy. Młodzież uczy się gry na powszechnie dostępnych w szkołach instrumentach, m.in. fletach, dzwonkach, metalofonach oraz keyboardach. Zajęcia prowadzone są nieprzerwanie od 33 lat z kolejnymi rocznikami młodzieży.
Działalność szkolnego zespołu związana jest ściśle z innymi zajęciami prowadzonymi w placówce w Iłownicy. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem wśród uczniów, ich rodziców i nauczycieli cieszą się organizowane tutaj Szkolne Konkursy Gwary. Jedną z form są inscenizacje, czyli przedstawienia gwarowe, jakie Maria Szubert przygotowała razem z polonistką Małgorzatą Krehut-Skoczylas.
Utwory przygotowywane przez zespół w początkowym okresie ubogacały apele szkolne i imprezy środowiskowe w szkole i środowisku sołectwa Iłownica. Z czasem ta forma działalności pozwoliła na utworzenie szkolnego zespołu ludowego, w którym Maria Szubert odpowiada za stronę muzyczną. Nazwa zespołu „Szwarne Dziecka” powstała w 2015 r. Uczniowie opanowali tańce śląskie, zespół regularnie powiększa repertuar pieśni, uzupełnia też gromadzone stroje ludowe, przy wsparciu samorządu Gminy Jasienica oraz darczyńców. Z roku na rok przybywa zaproszeń dla Szwarnych Dziecek, które występują coraz częściej na imprezach szkolnych, środowiskowych czy podczas akcji charytatywnych. Dzięki wysokiej renomie „Dziecka” zapraszane są na różnego rodzaju występy, zwłaszcza związane z tradycjami Śląska Cieszyńskiego czy Ziemi Bielskiej. Przedstawienia prezentowane były na Przeglądach Jasełek i Obrzędów Kolędniczych, na spotkaniach świątecznych Kół Gospodyń Wiejskich w Iłownicy, Landeku, Rudzicy. Obecnie co roku zespół bierze udział w organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Jasienicy Konkursie Kolęd i Pastorałek, zajmując wysokie miejsca. Występuje też w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Artystycznych SAGA, w 2018 r. zdobywając na nim 3. miejsce. Szwarne Dziecka w Zebrzydowicach na Konkursie „Złoty Kłos” otrzymały wyróżnienie.
Wystąpiły również m.in. na Śląskim Śpiewaniu w Koszęcinie, coraz częściej towarzysząc podczas wyjazdowych koncertów Zespołowi Regionalnemu „Jasieniczanka”, którym obecnie Maria Szubert kieruje. Z „Jasieniczanką” Maria Szubert związana jest od chwili powstania zespołu w 1988 r., początkowo jako akordeonistka. Po przerwie macierzyńskiej w 2003 r. wróciła do zespołu, w dalszym ciągu akompaniując w składzie kapeli zespołu, godząc to z pracą zawodową w szkole i prowadzeniem szkolnego zespołu „Szwarne Dziecka”. W 2010 r. wraz z członkami kapeli zespołu „Jasieniczanka” założyła kwartet muzyczny. Rozwinięcie tej działalności oznaczało więcej wspólnych prób i poszerzanie repertuaru, co wiązało się dodatkowo z pozyskiwaniem odpowiednich utworów.
W 2014 r. Maria Szubert objęła kierownictwo zespołu „Jasieniczanka”. Z sukcesem pozyskuje tradycyjne utwory, które adaptuje na potrzeby występów. Jej zaangażowanie zapoczątkowało okres aktywnej działalności zespołu, który bierze udział m.in. w regionalnych przeglądach zespołów, Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w licznych konkursach.
Do wielkich sukcesów Zespołu Regionalnego „Jasieniczanka” należy jednak przede wszystkim zaliczyć występy w corocznym Regionalnym Przeglądzie Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza, organizowanym w Koszęcinie przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” i Związek Górnośląski. W 2015 r. Jasieniczanka zdobyła I miejsce, zaś w 2016 r. już główną nagrodę Grand Prix i statuetkę Szczyglika.
W 2017 r. także w Koszęcinie zespół wywalczył I miejsce w Europejskim Konkursie „Rozśpiewany Śląsk”, a w 2019 roku II miejsce na Śląskim Śpiewaniu. W 2017 Maria Szubert, jako kierowniczka zespołu Jasieniczanki odebrała nagrodę Starosty Bielskiego. W kwietniu 2018 r. zespół świętował 30-lecie istnienia.
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci małe i duże na magiczne Spotkanie ze św. Mikołajem
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.