Służby drogowe Gminy Jasienica przygotowują wiosenną naprawę dróg lokalnych.
Jak wyjaśnia wójt gminy Jasienica Janusz Pierzyna, co roku z nastaniem wiosny rozpoczynają się prace przy naprawie dróg we wszystkich 14 sołectwach. – Zgodnie z przyjętymi zasadami to w samych sołectwach mieszkańcy z udziałem sołtysa i rady sołeckiej decydują, które drogi i w jakim zakresie należy wyremontować – mówi wójt. Dodaje, że techniczną stroną samego procesu, zgodnie z przepisami, zajmują się już służby Urzędu Gminy, odpowiedzialne za drogownictwo. M.in. należy w takich przypadkach przeprowadzić całą procedurę przetargową. Po jej zakończeniu, na przełomie kwietnia i maja, Gmina planuje rozpoczęcie prac remontowych.
W tym roku całość robót została podzielona na pięć części, ale – co ważne – według zamierzeń będą wszystkie realizowane równocześnie. Naprawiane będą ulice Zagoje w Bielowicku, Ogrodowa w Bierach, Leśna w Iłownicy, Miodowa w Jasienicy, Borek w Landeku, Kamieniec w Łazach, Marii Wardas w Roztropicach, Lipowa w Świętoszówce, Polna w Wieszczętach, Zawiście, Willowa, Stroma, boczna Sportowej, Rodzinna i Leśna w Mazańcowicach, Floriana w Międzyrzeczu Dolnym, Stolarska i Grabinka w Międzyrzeczu Górnym, Południowa, św. Franciszka i Szczęśliwa w Rudzicy, ul. Dębowa i Hiacyntów w Jasienicy, a także Pod Górką w Grodźcu.
Zakres prac przy remontach i przebudowach dróg gminnych obejmuje frezowanie starej nawierzchni, konieczne poprawy podłoża i poszerzenia, położenie nowej nawierzchni i roboty wykończeniowe. Jak zaznacza wójt Janusz Pierzyna, prace zostają zlecone w ten sposób, aby w efekcie drogi nie wymagały remontów przez kolejne lata.
Jedną z dróg wyznaczonych w tym roku do remontu jest ul. Ogrodowa w Bierach.
Obchody tysiąclecia w Wieszczętach
W kwietniu w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wieszczętach realizowany był program „1000-lecie Królestwa Polskiego”, którego organizatorami było Muzeum Historii Polski w Warszawie, Polskie Towarzystwo Historyczne z Warszawy oraz Instytut Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wójt Janusz Pierzyna jako prezes Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko w poniedziałek 5 maja w Szczyrku wziął udział w spotkaniu wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa z samorządowcami województwa śląskiego. Rozmawiano o rozwoju turystyki i konieczności wypracowania krajowej strategii rozwoju turystyki.
O problemach z pozyskaniem środków na usuwanie skutków powodzi oraz z kontrolami przydomowych oczyszczalni i budową kanalizacji mówił wójt Janusz Pierzyna podczas sesji we wtorek 29 kwietnia.