OGRÓD TRADYCJI

2019-12-20

 

Rozpoczęła się realizacja projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”. Jednym z najważniejszych jego elementów będzie centrum wystawienniczo-informacyjne „Ogród Tradycji”.

– Jak dotąd nie było takiego jednego miejsca, w którym moglibyśmy zebrać i atrakcyjnie zaprezentować naszą historię i tradycję, to wszystko, co decyduje o naszej tożsamości jako Polaków, mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, ludzi pracowitych i szanujących innych – mówi wójt Janusz Pierzyna.

Projekt „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej – budowa Centrum Informacji Turystycznej przy budynku GOK w Jasienicy – przeszklonego budynku „Ogród Tradycji”, powstaje przy kompleksie Drzewiarza. Będzie miała tu swoją siedzibę lokalna informacja turystyczna, a także centrum wystawiennicze „Ogród tradycji” – miejsce prezentacji tradycji przemysłowych Śląska Cieszyńskiego. Jedna z sal zostanie przeznaczona na przedstawienie historii fabryki mebli giętych. Powstały w 1888 r. zakład zmienił typową wieś Śląska Cieszyńskiego w rozwijający się ośrodek, nabierający coraz bardziej charakteru przemysłowego.

W Ogrodzie Tradycji znajdzie się również część poświęcona wynalazcy Józefowi Bożkowi. – Wynalazca urodził się w pobliskich Bierach w gminie Jasienica, ale swoją działalność związał z czeską Pragą, dlatego Czesi się nim chwalą. Warto jednak przypominać, że Bożek jest „stela” – podkreśla wójt Janusz Pierzyna.

Powstanie też sala na zajęcia promujące region. Ważnym elementem Centrum będzie piec szamotowy. Podobne urządzenia były wytwarzane od XIX w., stając się dość powszechnym wyposażeniem domowych gospodarstw. Urządzenie nie będzie jedynie eksponatem wystawowym, ale też funkcjonalnym wyposażeniem, z którego będzie można korzystać podczas przeprowadzanych w centrum wystawienniczym warsztatów rzemieślniczych, np. wypalania ceramiki.

Częścią projektu będzie również szlak turystyczny łączący Jasienicę i Goleszów po polskiej stronie oraz Nydek i Wędrynię w Republice Czeskiej. To właśnie z tymi gminami projekt będzie wspólnie realizowany. Koszty całości zostały wycenione na blisko 900 tys. euro, zaś część wydzielona na jasienicki Ogród tradycji na prawie blisko 314 tys. euro. Projekt uzyskał pozytywną opinię i otrzymał zgodę na dofinansowanie w wysokości 85 proc. Ma on powstać do końca 2021 r.

 

 

Zobacz też:

Uczniowie z Iłownicy na warsztatach w Koszęcinie

W ramach nagrody w konkursie „Śląskie Śpiewanie” uczniowie Szkolnego Zespołu Regionalnego „Szwarne Dziecka” z Iłownicy po raz kolejny uczestniczyli w warsztatach w pałacu w Koszęcinie – siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

Bezpieczniej na Astrów

Nowa nawierzchnia i szerszy most, a przede wszystkim bezpieczny chodnik powstanie na ul. Astrów w Jasienicy. Wójt z funduszu rządowego pozyskał 100 procent środków finansowych potrzebnych na przebudowę drogi.

Medalowy początek roku

Karolina Klajmon startami podczas zawodów pływackich Puchar Silesia zainaugurowała ściganie na basenach w roku 2025 w kategorii wiekowej 15 lat.

Logo Monitor Polski
Logo Dziennik Ustaw
Logo Lokalna grupa rybacka Bielska Kraina
Logo Związek Powiatów Polskich
Logo OLZA Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej
Logo Powiatu Bielskiego
Logo Śląskie. Pozytywna energia
Logo Euroregion Śląsk Cieszyński
Logo LGD Ziemia Bielska
Logo Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Zobacz najnowszy numer

miesięcznika gminy Jasienica