Tradycyjne obrzędy, kolorowy korowód, wieńce dożynkowe, swojskie jadło, występy i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych towarzyszyły obchodom gminnych dożynek. Święto połączono z uroczystym przekazaniem Gminnemu Ośrodkowi Kultury nowej siedziby filii w Mazańcowicach.
Gminne święto plonów rozpoczęło się wizytą wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny, przewodniczącego rady gminy Jasienica Czesława Machalicy, a także zaproszonych gości w mazańcowickim gospodarstwie Gazdów Dożynek Małgorzaty i Sylwestra Kuś.
– Pytam, abyście byli gazdami tych dożynek i dzierżyli to przez cały rok. A za waszą hojność, szczodrość i to przyjęcie, aby pan Bóg wam błogosławił, aby to, co dajcie, wróciło podwójnie, a to co utraciliście, abyście nie żałowali, a wszyscy, co wam pomagają, pomagali jeszcze bardziej - życzył Janusz Pierzyna starostom. – Dzisiaj nadszedł czas, abyśmy mogli się spotkać w naszej dziedzinie, w gminie Jasienica, u gazdów, którzy wyrazili dobrą wolę, że będą gaździli przez cały rok. Będą tym przykładem pracy na roli, trudu i potu wylanego – dodawał.
Państwo Kusiowie na ok. 100 hektarach prowadzą gospodarstwo rolne, w którym uprawiają m.in. kukurydzę. Gospodarze przyjęli gości na podwórku, wszystkich poczęstowali tradycyjnym kołaczem, a ceremonii towarzyszyła muzyka Zespołu Regionalnego „Międzyrzeczanie”, wystąpiła też orkiestra dęta z Mazańcowic. Następnie uczestnicy z udziałem przedstawicieli władz lokalnych, rad sołeckich i pocztów sztandarowych, a także delegacji Ochotniczych Straży Pożarnych, pań z kół gospodyń wiejskich, zespołów artystycznych i mieszkańców, udali się na dziękczynną mszę świętą do kościoła św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach, podczas której poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe.
Po mszy dożynkowy korowód złożony z udekorowanych pojazdów z przyczepami, wozów strażackich, na czele którego jechały kolasy z gospodarzami dożynek, gazdami oraz zaproszonymi gośćmi, przejechał ulicami sołectwa na tereny przy strażnicy, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Gospodarz Święta Plonów wójt Janusz Pierzyna z rąk starostów dożynek odebrał tradycyjny chleb. Obrzędy dożynkowe poprowadził zespół „Jasieniczanka”. Wójt Janusz Pierzyna wraz z przewodniczącym Rady Gminy Czesławem Machalicą i starostami dożynek, odebrał wieńce, przygotowane przez każde z sołectw, przedstawicieli koła łowieckiego „Hubertus” z Międzyrzecza, a także partnerów z Petrvaldu w Republice Czeskiej, m.in. Petr Dvořaček. Wśród gości była również delegacja z zaprzyjaźnionej Jasienicy Dolnej w gminie Łambinowice, a także m.in. wiceminister Stanisław Szwed, senator Andrzej Kamiński, posłowie Mirosława Nykiel i Mirosław Suchoń, wicewojewoda Jan Chrząszcz i przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Jan Borowski.
– Dziękujemy dzisiaj Stwórcy za ten dar chleba. Ale też tym wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, abyśmy co dnia mieli na stole ten kawałek chleba – mówił wójt Janusz Pierzyna. – Nie zawsze, widząc chleb, myślimy o tym, ile rolniczego trudu, ciężkiej pracy, dbałości i odpowiedzialności wymaga jego przygotowanie – dodawał.
– Dobrze, abyśmy wszyscy o tym pamiętali, że to z tej ciężkiej pracy rolnika bierze się to, co mamy na stole. I żebyśmy pamiętali o tym nie tylko z okazji dożynek, ale przez cały rok. Także wtedy, gdy rolnicy wyjeżdżają na pola, aby je nawozić, a nie skarżyli się policji, że nam brzydko pachnie – mówił wójt przy gromkim aplauzie uczestników dożynek.
Janusz Pierzyna podkreślał też znaczenie kultywowania tradycji dożynkowych. – Mechanizacja ułatwiła pracę rolników, uprościła zbieranie plonów. Ale przecież należy się ten szacunek dla tych, którzy byli przed nami i z pokolenia na pokolenie powiększali dobrobyt na wsiach Śląska Cieszyńskiego. I dlatego przypominamy ich co roku w sposób tradycyjny. Cieszę się, że te tradycje, zwyczaje i stroje nie zanikają, ale z każdym rokiem stają się coraz bardziej powszechne w naszej gminie. I to nie tylko przy okazji dożynek – dodawał.
Po ceremonii przekazania wieńców, pokrojeniu przez wójta chleba i rozniesienia go wśród uczestników dożynek, rozpoczęła się zabawa. Wystąpiły zespoły Big Band z Jasienicy, Duo Fenix-Dwa Fyniki, Preludium. Święto Plonów zakończyła wspólna biesiada.
Atrakcjami towarzyszącymi imprezie były m.in. kiermasz rękodzieła artystycznego, wystawa modelarska, warsztaty plastyczne, stoiska z potrawami regionalnymi, oraz miasteczko zabaw dla dzieci.
Już w tą niedziele zapraszamy na 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Przygotujcie się na niezapomnianą dawkę rozrywki, emocji i... licytacji!
Podziękowania dla ZSP Wieszczęta
W dniu 14 stycznia 2025 roku w Sali Marmurowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dyrektor Ilona Walach otrzymała gratulacje i podziękowania za udział w VII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Do hymnu”.
Trwa budowa nowego budynku Klubu Sportowego Spójnia Landek - dziś, 20 stycznia, symbolicznie wmurowano pierwszą cegłę.