Przed tygodniem we wtorek 19 listopada w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy po raz kolejny zorganizowano „Posiady gwarowe”.
Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoje umiejętności w posługiwaniu się gwarą Śląska Cieszyńskiego nie tylko wypowiadając przygotowane kwestie, ale również śpiewając. – Dziękuję, że umożliwiacie ocalenie od zapomnienia śląskiej gwary. Cieszę się, że tak się angażujecie w przygotowania do tego wydarzenia. Dzięki temu nasza tradycja jest przekazywana młodzieży – mówił wójt Janusz Pierzyna do uczestników i publiczności.
Młodzi gawędziarze wygłaszali monologi i odgrywali scenki w mniejszych lub większych grupach aktorskich. W spotkaniu udział wzięło 21 wykonawców i zespołów ze szkół podstawowych z terenu gminy Jasienica oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Pierśca. Piękno gwary śpiewanej zaprezentowały też trzy zespoły: regionalny zespół „Szwarne Dziecka”, zespół wokalno-instrumentalny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Jasienicy oraz Zespół Regionalny „Jasieniczanka”. Każdy z występujących otrzymał dyplom uznania oraz drobne upominki.
Organizatorami było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły i Promocji Gminy Jasienica oraz nauczyciele szkoły w Jasiency. Spotkanie prowadził Józef Niesyt, znawca śląskiej gwary i tradycji, członek zespołu „Jasieniczanka”, znany z felietonów pisanych gwarą pod pseudonimem „Josiyniczanin”. Podczas przerwy panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich zaprosiły uczestników spotkania oraz gości na „swaczynę”, czyli przekąskę.
Kolejna edycja Giełdy Edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych w naszej szkole ponownie okazała się sukcesem.
Ostatni czas przyniósł wiele sportowych sukcesów. Zawodnicy z Gminy Jasienica rywalizowali z powodzeniem na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając medale, miejsca na podium i cenne doświadczenie. Sportowcy pokazali, że w regionie nie brakuje sportowego zaangażowania i solidnego przygotowania.
Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.