Tegoroczna IV edycja Wendelinariów odbyła się w piątek 22 listopada pod hasłem „Mosty, nie mury – w stronę kultury spotkania”.
Wendelinaria przyciągnęły do Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzicy naukowców i słuchaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe. Gościem specjalnym była w tym roku legenda „Solidarności” Grażyna Staniszewska, która na przykładzie własnych doświadczeń opowiadała o porozumieniu mimo różnic. Szeroki zakres tematyczny i wysoki poziom referatów sprzyjał ożywionym dyskusjom.
Wydarzeniem towarzyszącym Wendelinariom w tym roku stało się spotkanie z pisarzem Marcinem Wilkiem, autorem głośnej książki „Pokój z widokiem. Lato 1939” (WAB, 2019). Jest ona fantastycznym reportażem z Polski tuż przed wybuchem II wojny światowej. Jeden z rozdziałów poświęcony został Rudzicy, a jego bohaterką jest Aniela Gawlas, relacjonująca życie na wsi latem 1939 roku, która również wzięła udział w spotkaniu. Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców Rudzicy i stało się okazją zarówno do wspomnień, jak i szerszej refleksji nad historią miejscowości.
Odbywające się od kilku lat w Rudzicy seminarium naukowe zyskuje z każdym rokiem na popularności, czego dowodzi również liczba zgłoszonych wystąpień w tegorocznej edycji. Wendelinaria są wydarzeniem, które buduje pozytywne skojarzenia z miejscowością i regionem oraz sprzyja jego rozpoznawalności. Organizatorem, jak co roku, było Towarzystwo Miłośników Rudzicy, zaś patronat merytoryczny nad nim objęło Polskiego Towarzystwo Socjologiczne oraz Instytut Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Z kolei dzięki wsparciu Urzędu Gminy w Jasienicy możliwe było wydanie publikacji dokumentującej wystąpienia z poprzedniego roku.
Zdjęcia: Katarzyna Zolich, Rafał Cekiera, Damian Świńczyk
Kolejna edycja Giełdy Edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych w naszej szkole ponownie okazała się sukcesem.
Ostatni czas przyniósł wiele sportowych sukcesów. Zawodnicy z Gminy Jasienica rywalizowali z powodzeniem na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając medale, miejsca na podium i cenne doświadczenie. Sportowcy pokazali, że w regionie nie brakuje sportowego zaangażowania i solidnego przygotowania.
Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.