Złożeniem wieńców i modlitwą na cmentarzu w Mazańcowicach uczczono pamięć plutonowego Edwarda Andrzeja Biesoka „Edka” i jego żołnierzy z oddziału Narodowych Sił Zbrojnych.
Jak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych Gmina Jasienica czci pamięć plutonowego Edwarda Andrzeja Biesoka „Edka”, pochodzącego z Mazańcowic żołnierza Narodowych Sił Zbrojnych. We wtorek 29 października w uroczystości na cmentarzu w Mazańcowicach wziął udział m.in. wicewójt gminy Jasienica Krzysztof Wieczerzak, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wicestarosta bielski Grzegorz Szetyński, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Zygmunt Mizera oraz przedstawiciele wojska i policji. Krótką modlitwę poprowadził ks. Piotr Grochowiecki, proboszcz parafii katolickiej w Mazańcowicach.
Edek urodził się w 1927 r. w Mazańcowicach. W czasie okupacji okazywał jawnie niechętny stosunek do Niemców, a jego rodzice odmówili podpisania Volkslisty, co spowodowało, że 13-letni Edward Biesok został wywieziony na roboty do Rzeszy. Szybko stamtąd uciekł, wrócił do Mazańcowic i się ukrywał.
Po utworzeniu PRL jesienią 1945 r. dołączył do oddziału Narodowych Sił Zbrojnych por. Henryka Flame „Bartka” i na początku 1946 r. zorganizował ośmioosobową grupę bojową. Grupa pod dowództwem Edka przeprowadziła kilkanaście akcji, mających przede wszystkim charakter upominawczy wobec aktywnych działaczy władzy komunistycznej.
Na stokach Błatniej 13 maja 1946 r. doszło do potyczki oddziału z plutonem operacyjnym MO z Katowic. W tej zwycięskiej dla żołnierzy NSZ Edek zginął i został pochowany na miejscu. Dopiero w 2013 r. jego szczątki ekshumowano z mogiły żołnierskiej na Błatniej i złożono w grobie w Mazańcowicach. Jego grób stanowi równocześnie symboliczną mogiłę pięciu poległych żołnierzy jego oddziału.
Kolejna edycja Giełdy Edukacyjnej Szkół Ponadpodstawowych w naszej szkole ponownie okazała się sukcesem.
Ostatni czas przyniósł wiele sportowych sukcesów. Zawodnicy z Gminy Jasienica rywalizowali z powodzeniem na arenach krajowych i międzynarodowych, zdobywając medale, miejsca na podium i cenne doświadczenie. Sportowcy pokazali, że w regionie nie brakuje sportowego zaangażowania i solidnego przygotowania.
Grupa mieszkańców Bielowicka i okolic urządziła Społeczny Ogród przy budynku sołtysówki, a więc Centrum Kultury „Nasz Dom”. Wspólna praca nie tylko upiększyła przestrzeń wsi, ale też zintegrowała mieszkańców i sąsiadów z okolicznych miejscowości. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych.