Od początku maja trwa program lojalnościowy Szlaku "Śladami rewolucji przemysłowej".
To propozycja w ramach której wystarczy odwiedzić cztery miejsca objęte projektem polsko-czeskiej współpracy:
Po udokumentowaniu pobytu we wszystkich czterech atrakcjach (pieczątką lub zdjęciem na tle obiektu) można w Punktach Informacji Turystycznej w Jasienicy, Goleszowie i Nydku oraz Bibliotece w Wędryni odebrać upominek: koszulkę, grę memory, puzzle albo quiz edukacyjny „Znasz Śląsk Cieszyński?". Ilość nagród jest ograniczona.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej programu.
Obiekt „Ogród Tradycji”, znajdujący się na terenie Gminy Jasienicy, powstał w ramach projektu „Życie i praca na Śląsku Cieszyńskim w dobie rewolucji przemysłowej”. Miejsce to zostało stworzone w celu rozwoju turystyki i edukacji kulturalnej i stanowi element działalności kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury w Jasienicy. W „Ogrodzie Tradycji” znajduje się stała, atrakcyjna wystawa o lokalnym, zapomnianym wynalazcy z Bier – Józefie Bożku. W ramach ekspozycji można obejrzeć replikę pojazdu napędzanego parą wodną oraz zestaw w pełni działających, miniatur modeli maszyn parowych. Ekspozycja obejmuje również wystawy czasowe. Miejsce to sprzyja też poznawaniu tradycji i zwyczajów Śląska Cieszyńskiego. Jednak to nie wszystko – w perspektywie czasu zaplanowane są liczne warsztaty kreatywne.
Osiem przedszkoli w gminie Jasienica zorganizuje zajęcia wspierające rozwój psychofizyczny dzieci, diagnozowanie deficytów rozwojowych oraz zajęcia specjalistyczne rozwijające kompetencje kluczowe i preorientację zawodową. Planuje się także wyjazdy edukacyjne.
Pragnę serdecznie podziękować wszystkim Państwu za oddanie, trud i pracę w służbie pomocy społecznej.
Na blisko 19 mln zł wyliczono jak dotąd straty, jakie ponieśli mieszkańcy i Gmina Jasienica podczas wrześniowej powodzi. Wójt Janusz Pierzyna zaznacza, że ciągle to są szacunki, a obliczenia rzeczoznawców cały czas trwają, toteż należy się spodziewać, że ostateczne wyliczenia będą wyższe.